jana91

Jak sporit elektrinu s žárovkami?

Ahoj, je pro sporeni elektriny a zivotnost zarovky lepsi po pouziti svetla vzdy hned zhasnout, a potom treba za dve minuty znova roznout (tzn. behem 15 minut napriklad roznout a zhasnout 8× – napr. pri stalem odbihani a vbihani do koupelny), anebo svetlo nechat svitit napr 15 minut v kuse? Predem vsem dekuji za nazory a odpovedi.

Nejlepší odpověď
mosoj

Vyměnit za LED žárovku 3 – 5 W a nechat bez starostí svítit dle potřeby, nebo klidně zhasínat podle potřeby a nálady. Máte na vybranou.

Další odpovědi
ReHu

Viděla jsem v TV pořad, měřili spotřebu různých typů žárovek, porovnávali výdrž, množství cyklů, všechno.
Výsledkem bylo, že se vyplatí zhasínat i na krátkou dobu jakýkoliv typ žárovky.

J_K

Záleží na typu osvětlovacího prvku. Pokud máte starou klasickou žárovku, tak ji vyměňte za moderní typ osvětlení, na př. LED, pokud nevyměníte, tak raději nechte 15 min svítit.

Hlada

Předpokládejme žárovku 60 W za 10 Kč, 5 Kč/kWh a pro zjednodušení extrémní situaci, kdy se žárovka častým zapínáním zničí.
2 kWh se ušetří nesvícením delším než 33 hodin.

Dochy

Můj odhad meze kde je efektivní z úsporných důvodů světlo zhasnout je někde kolem 10 minut (téměř jistě mezi 2 a 30). Kdysi jsem to i počítal pro žárovku z nějakých údajů o životnosti, ale teď už ta data po ruce nemám. Jsem přesvědčen, že pro úsporky (kompaktní zářivky) ta doba bude výrazně větší, pro LED někde mezi. Ve všech případech záleží i na kvalitě a ceně výrobku.

anonym

všude, kde mám doma bodovky, tak používám LED 4W žárovky Philips, v ostatních úsporné téže značky. od té doby moc zhasínání neřeším, až když jdu spát. až přijde vyúčtování, tak se uvidí

Dochy

ReHu: Myslím že žádná žárovka není konstruována na rychlé střídání zapnutí/vypnutí. Jsem přesvědčen, že klasickou žárovku bych dokázal oddělat během jednoho dne pouze cvakáním vypínačem. U kompaktních zářivek a LED je otázka odolnosti zejména elektroniky. U zářivek je ještě otázka co na to těleso zářivky. Věřím že kvalitní LED budou téměř nacitlivé na časté zapínání, otázka je kde je najít. Ceně zapnutí se snižuje s odolností, ale zase zvyšuje s cenou zařízení… A zas ty nejkvalitnější LED maj i malou spotřebu, takže až delší doba běhu se cenově vyrovná tomu „opotřebení“ vypnutím.

Dochy

ještě jsem našel nějaké info kde u úsporek píšou životnost 500 000 start-stop cyklů. Myslím, že to je hodně nadsazené, nebo pro hooodně kvalitní úsporky. S dovolením odhadnu cenu kvalitnějšího výrobku na 200, což nám dá „cenu jednoho zapnutí“ 0,04h. Pokud budu uvažovat příkon 20W a cenu el. 5kč/kWh, pak hodina provozu stojí 10h. Vypnutí by se v tomnto případě vyplatilo na delší čas než je 0,004h, což je asi 15s. V tomto případě bys měl ReHu vlastně pravdu… Jen poněkud pochybuju o vstupních datech, která jsem kdesi posbíral, mám pocit, že výrobci poněkud (dost) nadsazují.