Avatar uživatele
jana91

Jak sporit elektrinu s žárovkami?

Ahoj, je pro sporeni elektriny a zivotnost zarovky lepsi po pouziti svetla vzdy hned zhasnout, a potom treba za dve minuty znova roznout (tzn. behem 15 minut napriklad roznout a zhasnout 8x - napr. pri stalem odbihani a vbihani do koupelny), anebo svetlo nechat svitit napr 15 minut v kuse? Predem vsem dekuji za nazory a odpovedi.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 2032 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
mosoj

Vyměnit za LED žárovku 3 - 5 W a nechat bez starostí svítit dle potřeby, nebo klidně zhasínat podle potřeby a nálady. Máte na vybranou.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
ReHu

Viděla jsem v TV pořad, měřili spotřebu různých typů žárovek, porovnávali výdrž, množství cyklů, všechno.
Výsledkem bylo, že se vyplatí zhasínat i na krátkou dobu jakýkoliv typ žárovky.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
J_K

Záleží na typu osvětlovacího prvku. Pokud máte starou klasickou žárovku, tak ji vyměňte za moderní typ osvětlení, na př. LED, pokud nevyměníte, tak raději nechte 15 min svítit.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Hlada

Předpokládejme žárovku 60 W za 10 Kč, 5 Kč/kWh a pro zjednodušení extrémní situaci, kdy se žárovka častým zapínáním zničí.
2 kWh se ušetří nesvícením delším než 33 hodin.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Dochy

Můj odhad meze kde je efektivní z úsporných důvodů světlo zhasnout je někde kolem 10 minut (téměř jistě mezi 2 a 30). Kdysi jsem to i počítal pro žárovku z nějakých údajů o životnosti, ale teď už ta data po ruce nemám. Jsem přesvědčen, že pro úsporky (kompaktní zářivky) ta doba bude výrazně větší, pro LED někde mezi. Ve všech případech záleží i na kvalitě a ceně výrobku.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

všude, kde mám doma bodovky, tak používám LED 4W žárovky Philips, v ostatních úsporné téže značky. od té doby moc zhasínání neřeším, až když jdu spát. až přijde vyúčtování, tak se uvidí

0 Nominace Nahlásit

Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Dochy

ReHu: Myslím že žádná žárovka není konstruována na rychlé střídání zapnutí/vypnutí. Jsem přesvědčen, že klasickou žárovku bych dokázal oddělat během jednoho dne pouze cvakáním vypínačem. U kompaktních zářivek a LED je otázka odolnosti zejména elektroniky. U zářivek je ještě otázka co na to těleso zářivky. Věřím že kvalitní LED budou téměř nacitlivé na časté zapínání, otázka je kde je najít. Ceně zapnutí se snižuje s odolností, ale zase zvyšuje s cenou zařízení... A zas ty nejkvalitnější LED maj i malou spotřebu, takže až delší doba běhu se cenově vyrovná tomu "opotřebení" vypnutím.

před 2031 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Dochy

ještě jsem našel nějaké info kde u úsporek píšou životnost 500 000 start-stop cyklů. Myslím, že to je hodně nadsazené, nebo pro hooodně kvalitní úsporky. S dovolením odhadnu cenu kvalitnějšího výrobku na 200, což nám dá "cenu jednoho zapnutí" 0,04h. Pokud budu uvažovat příkon 20W a cenu el. 5kč/kWh, pak hodina provozu stojí 10h. Vypnutí by se v tomnto případě vyplatilo na delší čas než je 0,004h, což je asi 15s. V tomto případě bys měl ReHu vlastně pravdu... Jen poněkud pochybuju o vstupních datech, která jsem kdesi posbíral, mám pocit, že výrobci poněkud (dost) nadsazují.

před 2031 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Elektronika