Avatar uživatele
Pokročilý

Jak sporit elektrinu s žárovkami?

Ahoj, je pro sporeni elektriny a zivotnost zarovky lepsi po pouziti svetla vzdy hned zhasnout, a potom treba za dve minuty znova roznout (tzn. behem 15 minut napriklad roznout a zhasnout 8x - napr. pri stalem odbihani a vbihani do koupelny), anebo svetlo nechat svitit napr 15 minut v kuse? Predem vsem dekuji za nazory a odpovedi.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Vyměnit za LED žárovku 3 - 5 W a nechat bez starostí svítit dle potřeby, nebo klidně zhasínat podle potřeby a nálady. Máte na vybranou.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Viděla jsem v TV pořad, měřili spotřebu různých typů žárovek, porovnávali výdrž, množství cyklů, všechno.
Výsledkem bylo, že se vyplatí zhasínat i na krátkou dobu jakýkoliv typ žárovky.


Avatar uživatele
Pokročilý

Záleží na typu osvětlovacího prvku. Pokud máte starou klasickou žárovku, tak ji vyměňte za moderní typ osvětlení, na př. LED, pokud nevyměníte, tak raději nechte 15 min svítit.


Avatar uživatele
Zlatý

Předpokládejme žárovku 60 W za 10 Kč, 5 Kč/kWh a pro zjednodušení extrémní situaci, kdy se žárovka častým zapínáním zničí.
2 kWh se ušetří nesvícením delším než 33 hodin.


Avatar uživatele
Stříbrný

Můj odhad meze kde je efektivní z úsporných důvodů světlo zhasnout je někde kolem 10 minut (téměř jistě mezi 2 a 30). Kdysi jsem to i počítal pro žárovku z nějakých údajů o životnosti, ale teď už ta data po ruce nemám. Jsem přesvědčen, že pro úsporky (kompaktní zářivky) ta doba bude výrazně větší, pro LED někde mezi. Ve všech případech záleží i na kvalitě a ceně výrobku.


Avatar uživatele

všude, kde mám doma bodovky, tak používám LED 4W žárovky Philips, v ostatních úsporné téže značky. od té doby moc zhasínání neřeším, až když jdu spát. až přijde vyúčtování, tak se uvidí

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Stříbrný

Dochy

ReHu: Myslím že žádná žárovka není konstruována na rychlé střídání zapnutí/vypnutí. Jsem přesvědčen, že klasickou žárovku bych dokázal oddělat během jednoho dne pouze cvakáním vypínačem. U kompaktních zářivek a LED je otázka odolnosti zejména elektroniky. U zářivek je ještě otázka co na to těleso zářivky. Věřím že kvalitní LED budou téměř nacitlivé na časté zapínání, otázka je kde je najít. Ceně zapnutí se snižuje s odolností, ale zase zvyšuje s cenou zařízení... A zas ty nejkvalitnější LED maj i malou spotřebu, takže až delší doba běhu se cenově vyrovná tomu "opotřebení" vypnutím.

Avatar uživatele
Stříbrný

Dochy

ještě jsem našel nějaké info kde u úsporek píšou životnost 500 000 start-stop cyklů. Myslím, že to je hodně nadsazené, nebo pro hooodně kvalitní úsporky. S dovolením odhadnu cenu kvalitnějšího výrobku na 200, což nám dá "cenu jednoho zapnutí" 0,04h. Pokud budu uvažovat příkon 20W a cenu el. 5kč/kWh, pak hodina provozu stojí 10h. Vypnutí by se v tomnto případě vyplatilo na delší čas než je 0,004h, což je asi 15s. V tomto případě bys měl ReHu vlastně pravdu... Jen poněkud pochybuju o vstupních datech, která jsem kdesi posbíral, mám pocit, že výrobci poněkud (dost) nadsazují.

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Elektronika

Zlatý mosoj 921
Zlatý Bedy 675
Zlatý gecco 476
Zlatý Hlada 417
Zlatý www 412
Zlatý ge0rge 302
Zlatý beer 298
Zlatý Michal Kole 292
Zlatý led 277
Zlatý Lamalam 261

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.