annas

Jak spolu souvisí svátek Beltine a zvyk líbat se na prvního máje pod rozkvetlým stromem?

O jaké jde tradice a proč?

Nejlepší odpověď
hanulka11

Ale ať je duben jaký chce uzavírá ho kouzelná noc. Filipojakubská nebo chcete-li Valpuržina noc je plná čárů a kouzel. Tenhle krásný zvyk u nás zůstal už od dob Keltů, protože jejich svátek Beltain/Beltine začíná vždy 30. dubna. Za zajímavost určitě stojí i zmínka, že keltský den začínal večerem. No a něco na tom fakt je, stejně jako na tom, že týden začíná až večerem pátečním. ;o) Dodnes slavíme pozůstatek tohoto svátku jako „Čarodejnice“.

Slavil se příchod jara a tepla. A tak jako Vánoce za pohanských dob byly svátkem návratu slunce, tak tohle bývala oslava zrození a lidé se připravovali na to, že budou po zimě zase hospodařit na poli.

Tento svátek je spojený s bohem Belenis a také s ohněm. Beltine v překladu znamená zářící oheň. Proto se zapalovaly velké varty a oheň symbolicky očistil lidi i zvířata od neduhů a nečistých myšlenek, které se nashromáždily v temném (zimním) období. Ohně na návrších měly také ochranný smysl. Ty v domácích krbech se uhasily a zapálily se nové.

V předvečer Beltainu se také milenci vydávali do lesů, květen potom byl svátkem milosrných her a z této doby možná také pochází líbání pod rozkvetlým stromem na 1. máje. Květen zůstal měsícem lásky dodnes.

Zdroj: http://www.te­mere.com/view­.php?nazevclan­ku=co-duben-nasetri-to-kveten-spali&cisloclan­ku=2007040022

Další odpovědi
tom004

Třeba takhle.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Bel­tain

vagra

Podle keltského kalendáře začínalo 1. května léto a Keltové ho vítali svátkem nazvaným Beltine. Měsíc květen se stal symbolem sexuální volnosti a milostných her, kdy se uzavírala manželství "na zkoušku."Obvykle na jeden rok a pokud svazek nefungoval, milenci se jednoduše rozešli.
Z těchto dob nám také zbyl zvyk líbání se pod rozkvetlým stromem.

Zdroj: různé zdroje

iceT

Tento svátek se u Keltů slavil proto,že nastávala vláda světlé poloviny roku a myslím,že zvyk líbat se pod stromem je jen okleštěný z jejich zvyku,kdy se mladé páry vytratily užít si radovánek…více v odkaze http://druido­va.mysteria.cz/KEL­TSKY_ROK/Belti­ne_a_carodejni­ce.htm

Kerberus

iceT, proč jste nevložila odpověď vpředu.
Díky.