Avatar uživatele
Zlatý

Jak spolu souvisí svátek Beltine a zvyk líbat se na prvního máje pod rozkvetlým stromem?

O jaké jde tradice a proč?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Ale ať je duben jaký chce uzavírá ho kouzelná noc. Filipojakubská nebo chcete-li Valpuržina noc je plná čárů a kouzel. Tenhle krásný zvyk u nás zůstal už od dob Keltů, protože jejich svátek Beltain/Beltine začíná vždy 30. dubna. Za zajímavost určitě stojí i zmínka, že keltský den začínal večerem. No a něco na tom fakt je, stejně jako na tom, že týden začíná až večerem pátečním. ;o) Dodnes slavíme pozůstatek tohoto svátku jako "Čarodejnice".

Slavil se příchod jara a tepla. A tak jako Vánoce za pohanských dob byly svátkem návratu slunce, tak tohle bývala oslava zrození a lidé se připravovali na to, že budou po zimě zase hospodařit na poli.

Tento svátek je spojený s bohem Belenis a také s ohněm. Beltine v překladu znamená zářící oheň. Proto se zapalovaly velké varty a oheň symbolicky očistil lidi i zvířata od neduhů a nečistých myšlenek, které se nashromáždily v temném (zimním) období. Ohně na návrších měly také ochranný smysl. Ty v domácích krbech se uhasily a zapálily se nové.

V předvečer Beltainu se také milenci vydávali do lesů, květen potom byl svátkem milosrných her a z této doby možná také pochází líbání pod rozkvetlým stromem na 1. máje. Květen zůstal měsícem lásky dodnes.

Zdroj: http://www.temere.com/view.php ?nazevclanku=co-duben-nasetri- to-kveten-spali&cisloclanku=20 07040022

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Avatar uživatele
Zlatý

Podle keltského kalendáře začínalo 1. května léto a Keltové ho vítali svátkem nazvaným Beltine. Měsíc květen se stal symbolem sexuální volnosti a milostných her, kdy se uzavírala manželství "na zkoušku."Obvykle na jeden rok a pokud svazek nefungoval, milenci se jednoduše rozešli.
Z těchto dob nám také zbyl zvyk líbání se pod rozkvetlým stromem.

Zdroj: různé zdroje

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

iceT

Tento svátek se u Keltů slavil proto,že nastávala vláda světlé poloviny roku a myslím,že zvyk líbat se pod stromem je jen okleštěný z jejich zvyku,kdy se mladé páry vytratily užít si radovánek...více v odkaze http://druidova.mysteria.cz/…

Avatar uživatele
Pokročilý

Kerberus

iceT, proč jste nevložila odpověď vpředu.
Díky.

 

Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Kultura a společnost

Zlatý annas 3824
Zlatý Drap 2288
Zlatý led 1652
Zlatý hanulka11 1277
Zlatý marci1 1275
Zlatý quentos 1183
Zlatý Kepler 872
Zlatý mosoj 847
Zlatý gecco 818
Zlatý vagra 799

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.