dust8

Jak spolu souvisí kašel a štítná žláza?

Odpovědi
annas

"Nepodceňujte ranní kašel. Může značit vážný problém se štítnou žlázou

Podle odborníků může být kašel v časných ranních hodinách známkou hypotyreózy, jedné ze dvou nejčastějších poruch štítné žlázy. Druhou je hypertyreózy. Hypotyreóza je stav, kdy štítná žláza neprodukuje dostatek základního hormonu štítné žlázy. Někteří lidé mají také pocit, že jim v krku cosi uvízlo, co způsobuje kašel. Nejhorší je to ráno, kdy je hrdlo vyschlé.

Ranní kašel a změna hlasu jsou dobrým důvodem, proč navštívit endokrinologa nebo si promluvit se svým obvodním lékařem. Existuje totiž souvislost mezi onemocněním štítné žlázy a kvalitou hlasu. Poruchy štítné žlázy způsobují malé změny ve sluchových parametrech hlasu pacientů s hypotyreózou i hypertyreózou. Vzhledem k umístění štítné žlázy pod hrtanem v dolní části krku může změna hladin hormonů vést k hromadění tekutiny v hlasivkách. Jakmile štítná žláza v důsledku nemoci oteče, mohou být ovlivněny nebo dokonce částečně paralyzovány hlasivky."

https://lepsi­ja.cz/nepodce­nujte-ranni-kasel-muze-znacit-vazny-problem-se-stitnou-zlazou/