Dismas

Jak spočítat tento příklad?

Ke zdroji napětí 60 V připojíme sériově kondenzátory o kapacitách 1,0 µF a 2,0 µF. Jaké napětí a náboje budou na jednotlivých kondenzátorech?
Vyšel jsem z předpokladu, že napětí je všude stejné. Poté ze vztahu Q=C*U spočítám náboj. Je v tom nějaká chyba?

Odpovědi
Quimby

Napětí není v sériovém obvodu všude stejné. To už by si měl příklad vyřešený, ne?

Napiš si všechny rovnice, které znáš. Znáš celkové napětí a celkovou kapacitu. Také si uvědom co platí pro proud v sériovém obvodu, že se nemůže nikam ztrácet a jakou to má souvislost s nábojem. Z toho máš hned odpověd na druhou otázku. Pak bych řekl, že máš už dost rovnic abys dořešil zbytek.

orwell

Je třeba vyjít ze základní věci, že v sériově zapojených kondenzátorech připojených na zdroj ss napětí je v ustáleném stavu akumulován stejný el. náboj a to bez ohledu na jejich kapacitu! Napětí na nich se rozdělí v nepřímém poměru jejich kapacit, to znamená, že na kond. s menší kapacitou bude napětí větší a na kond. s větší kapacitou napětí menší. V případě dvou kondenzátorů platí U1/U2 = C2/C1. Dále platí U1 + U2 = U. kapacity C1, C2 znáš, napětí U zdroje též, takže řešením této soustavy pro neznámá napětí U1, U2 dostaneš příslušné hodnoty. Akumulovaný náboj v každém kondenzátoru pak bude Q1 = Q2 = C1*U1 = C2*U2. Budeš-li správně počítat, vyjde ti napětí na kondenzátoru 1,0 µF U1 = 40V, napětí na kond. 2,0 µF U2 = 20V a akumulovaný náboj v každém z nich má velikost 40*10−6 C, tj. 40 µC.

štamgast

A hele ho, náš všudybílek všeználek Dismas si s něčím neví rady…