1jirka22

Jak spočítat tento příklad?

Se všemi pracovníky jednoho pražského podniku byl proveden průzkum, v němž bylo zjišťováno, který z hromadných dopravních prostředků – metro, tramvaj, autobus – používájí při cestě do zaměstnání
Toto jsou dílčí informace z průzkumu:
Metrem jezdí do práce 185 zaměstnanců, tamvají 85. Všechny tři uvedené dopravní prostředky nepoužívá žádný zaměstnanec a nejvýše jedním jezdí 207 zaměstnanců. Tramvají i metrem jezdí 50, autobusem i metrem jezdí 70, autubusem nebo tramvají jezdí 235 zaměstnanců. Právě dvěma z uvedených dopravních prostředků jezdí 125 zaměstnanců. Určete z těchto infotmací kolik zaměstnanců:
nepoužívá žádný z uvedených dopravních prostředků
jezdí pouze autubusem
jezdí autobusem nebo metrem
Doplňuji:
počítal jsem takto :nejdříve jsem si nakreslil veenovy diagramy a vznikli mi rovnice:
a+b+d=185
b+c+f=85
a+c+g=207
b=50
d=70
e=0
b+c+d+f+g=235
b+d+f=125
ale nevychází mi to někde mám chybu :/

Odpovědi
mosoj

Píšeš že metrem jezdí do práce 185 kousků a tramvají 85 .
185 +85 = 270
Dále píšeš že nejvýše jedním prostředkem jezdí 207 kousků.
To nějak nepasuje, ale nemusím mít pravdu.

bolak

Já žádný diagramy neumím, ale když tramvají a metrem jezdí 50, autobusem a metrem jezdí 70 a právě dvema 125, znamená to že autobusem a metrem jezdí 5 lidí.

Když metrem a tramvají jezdí 50, metrem a autobusem jezdí 70, všema třema najednou nikdo, a metrem celkově jezdí 185, znamená to že pouze metrem jezdí 65 lidí.

Když tramvají a autobusem jezdí 5 lidí a tramvají a metrem jezdí 50 lidí, všema třema nikdo a celkem tramvají 85 lidí, znamená to že pouze tramvají jezdí 30 lidí.

Teď je akorát otázka, jak je myšleno že „autobusem nebo tramvají jezdí 235 zaměstnanců“, pak už je to jednoduchý.
Doplňuji:
Řekněme že to maj blbě napsaný, a že když píšou autobusem nebo metrem, tak myslí autobusem (samotným nebo ještě s jiným prostředkem) nebo metrem (samotným nebo ještě s jiným prostředkem) nebo obojím zároveň, pak by to znamenalo že z 235 lidí se odečte 125 lidí který jezděj právě dvěma, a ještě 65 který jezděj pouze metrem, a vyšlo by že pouze autobusem musí zákonitě jezdit 45 lidí.

A pokud metrem jezdí 65, tramvají 30 a autobusem rovných 45 lidí, a maximálně 1 prostředkem dohromady 207 lidí, znamená to že pěšky (nebo vlakem nebo na koloběžce..) se dostává denně do práce 67 lidí.

JájsemRaibek

Chybu máš ve slově vznikli :)