J.Mecir

Jak spočítat kolik vody je v uzavřeném válci?

Lépe: Jak spočítat, do jaké výšky dosahuje voda v uzavřeném válci?
Doplňuji:
Válec: v=14,5cm r=5cm d=10cm
V= 1138,83cm3
S= 612,61cm2
A potřebuju vědět, do jaké výšky voda uvnitř dosahuje, protože já do toho válce nevidím.

Nejlepší odpověď
setapouch

Ad první otázka: musíš znát rozměry válce, kde výšku nahradíš výškou, kterou dosahuje voda.
Ad druhá otázka: musíš znát rozměry válce a objem vody. Výšku hladiny spočítáš podle vzorce odvozeného ze vzorce pro výpočet objemu (tj. objem válce = objem vody, znáš rozměry podstavy podle rozměrů válce).
Doplňuji:
Ještě musíš znát objem vody, jinak může hladina dosahovat všech hodnot výšky válce.

Další odpovědi
klumprt

Napiš do diskuze objem vody, který má dosahovat do oné neznámé výšky. A musí to být míň než 1138,83 cm3, jinak ti to přeteče 🙂

mosoj

0,785 dcl nebo 0,0785 litru je jeden cm výšky hladiny ve válci.
Doplňuji:
Je třeba ale počítat s vnitřními rozměry válce !!!!! Jinak je objem zkreslený tloušťkou materiálu.

Anduliska

Ráda bych ti pomohla, ale lépe by se mi to vysvětlovalo, kdyby si zadal konkrétní příklad, děkuji.
Doplňuji:
Je to cca 14 cm (výsledek nevyjde přesně)
Vypočítáš pomocí rovnice
V=

atoris

Čo tak vypočítať obsah valca. Geometria pre zákl. školu. Priemer valca a výška vody vo valci ?

Pepa25

Odpovídám až na doplnění:
výpočet celého objemu (1,13883 litru) je správně, ale kolik je zaplněno nelze spočítat bez měření
(napadá mě např. otevření a změření hladiny shora nebo vypuštěním a výpočtem z naměřeného objemu)