sharkee

Jak spočítám

Jak spočítám kolikrát se otočí hříel,která má rychlost 20m/s a je na ozubeném kole s poloměrem 2,5 cm. Děkuji

Nejlepší odpověď
Miroslavst

Dobře, ale za jak dlouho-tedy za jaký časový úsek se má hřídel otáčet?
Doplňuji:
Děkuji za palec dolu anonyme. Tak víš co, napiš si tam třeba že se otočí jednou nebo tisíckrát.
Pokud chceš vědět kolikrát se hřídel otočí, musíš taky říct za jak dlouho. Za minutu? za den? za rok?

Další odpovědi
Rolf

Rozumím-li dobře Vaší otázce, měla by znít : Jak spočítám kolikrát se otočí hřídel,která má na ozubeném kole s poloměrem r = 2,5 cm obvodovou rychlost 20m/sec ?
Je-li tomu tak, pak výpočet je následující :
Obvod ozub.kola = 2 × 3,14 x r = 5 × 3,14 = 15,7 cm = 0,157 m. Při rychlosti ozubeného kola na obvodu 20 m/s pak již snadno vychází: Počet otáček za sekundu = 20 m/s : 0,157 m = 127,389 /s . Pozn: Konstanta 3,14 je tzv. Ludolfovo číslo, jehož přesnou hodnotu naleznete v encyklopediích. Pro daný výpočet i běžnou praxi se však užívá jen 3,14 nebo někdy 22/7. Pro odlehčení na závěr : Vypočtený počet otáček hřídele za sec. platí ovšem pouze, pokud je ozubené kolo na tomto hřídeli !

mp4

20:0,025=800
Otočí se 800 krát za sekundu.

Rolf

Nevím, zda mp4 došel k tak absurdnímu výpočtu omylem nebo si z Vás chtěl vystřelit ! Obojí ale na tomto portálu není dobré.
Zdraví Rolf