simoneta

Jak souvisí rok 1925 s Karlem Čapkem?

Nejlepší odpověď
annas

Otázka nepřesně formulovaná, je více možností, i když jste uvedla kategorii Literatura.

Takže vám nejde o Karla Čapka, fotbalistu, který se v roce 1925 narodil.

Rok 1925 a Karel Čapek, spisovatel – 9.1.1890 – 25.12.1938

  • napsal v tomto roce některá svá díla
  • byl předsedou Penklubu, (československé části mezinárodní spisovatelské organizace Penklub). Klub měl dbát o svobodu slova a tisku.
  • začal se prátelsky stýkat s prezidentem T. G. Masarykem.
  • v Čapkově bytě, později v jeho vile, se začali scházet tzv. pátečníci, i když název se vžil až později
  • v září 1925 se pokusil zasáhnout do politiky vstupem do nově založené Národní strany práce. skončil na 20. místo na stranické kandidátce. Strana mandát nezískala, brzy zanikla.
  • do Lidových novin nejen psal sloupky a fejetony, ale i různé články, jejichž obsah je aktuální i v současnosti

Další odpovědi
gecco

„Ponižuje nás nedůstojnost parlamentu, který i státní nezbytnosti vyřizuje stranickým handlem, ponižuje nás parlamentní systém, v němž bez hrubé a honorované majority by potřeby státu nebyly uhájeny. Ponižuje a skličuje nás přízemnost politického jednání, co jde vysoko nad domácí zájmy stran, je politickým exponentům tak lhostejno, jako chalupníkovi aviatika. Ponižuje nás samozřejmost, se kterou političtí machři přijímají fakt, že stát je odevzdán stranám k exploataci. Ponižuje nás osobní úroveň mnohých, z nich strany učinily vladaře nad věcmi národa. Ponižuje nás forma i duch politiky, jež vládne pomocí nečistých kompromisů mezi bezohlednými zájmy…. Jsme-li nespokojeni, volá se na nás: Pracujte ve stranách! Ne, je-li nám čeho třeba, tedy je to pracovat proti stranám, proti vládě stran, proti hlasovací mašinérii, proti inkompetenci, proti politice za zavřenými dveřmi, proti všemohoucnosti výkonných výborů, proti našemu ponížení, proti úpadku demokracie.“
Karel Čapek: Politikum, Lidové noviny 21. 9.1925
😁

To je takovej problém si info pro domácí úkol vyhledat a nečekat, až ti je někdo strčí pod nos???
Tak např. – se v roce 1925 Karel Čapek narodil…
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Ka­rel_Čapek_(fot­balista)
😁

ivzez

Spisovatel Karel Čapek oslavil v roce 1925 „kulaté“
pětatřicáté narozeniny. Ale na to se asi neptáš…

Příště se zamysli a formuluj otázku tak,
abys dostala odpovědi, které potřebuješ.

JájsemRaibek

Tady je to přehledně napsaný co se toho roku událo.
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Ka­rel_%C4%8Capek