Avatar uživatele
Registrovaný

Jak souvisí mez pevnosti materiálu s jeho dovoleným namáháním?

Odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Samozřejmě, že souvislost existuje. Mez pevnosti materiálu je fyzikálně měřitelná veličina a dovolené namáhání je doporučená hodnota, aby nedošlo k přílišné únavě materiálu, případně je tam zakalkulována i nějaká bezpečnostní rezerva. Ponorka, která byla zkonstruována pro ponor do určité hloubky, se může jednou ponořit i hlouběji, stejně tak jako most o určité nosnosti může vydržet i mnohem víc.


Avatar uživatele
Bronzový

Je to otázka testování.


Avatar uživatele
Zlatý

mez pevnosti je mez kdy materiál praskne. Dovolené namáhání by mělo nechat materiál bez následků (po odstranění namáhání se vrátí do původního tvaru bez ovlivnění životnosti - zátěžový cyklus lze opakovat "do nekonečna") . Pokud je to v nějakém celku, mělo by to být vč. nějakého koeficientu bezpečnosti. Pokud na tom závisí bezpečnost osob, volí se koef. bezp. tuším někde mezi 4 a 10 (tzn dovolené namáhání je maximálně 1/4 toho, které by způsobilo změny na zařízení)
====
https://cs.wikipedia.org/…

K té mezi pevnosti - konečná síla těsně před prasknutím či přetržením může být menší, ale k porušení materiálu je nutné projít hodnotnou meze pevnosti. Viz obrázek na
https://www.poradte.cz/…


Avatar uživatele
Bronzový

Každé auto se poškodí jízdou se zataženou brzdou, nejenom firemní. Jak mos je to poškozené, to dokáže určit pouze servis. Na bezpečnost by to nemělo mít vliv, ruční (parkovací) brzda je jiná než provozní.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

Dochy

Arne: To je asi vedle...
Mimochodem přinejmenším u některých aut táhlo od ruční brzdy tlačí na ty samé brzdové čelisti jako provozní brzda (pedál) akorát obvykle jen na zadních kolech. Takže se opotřebovává stejná brzda a i při použití ruční brzdy se může "uvařit" brzdová kapalina provozní brzdy.

 

Zajímavé otázky v kategorii Vzdělání a práce

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Vzdělání a práce

Zlatý annas 2956
Zlatý Drap 1994
Zlatý quentos 1305
Zlatý ivzez 1125
Zlatý led 681
Zlatý mosoj 677
Zlatý gecco 617
Zlatý marci1 603
Zlatý hanulka11 564
Zlatý Michal Kole 475

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.