Avatar uživatele
Registrovaný

Jak souvisí mez pevnosti materiálu s jeho dovoleným namáháním?

Odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Samozřejmě, že souvislost existuje. Mez pevnosti materiálu je fyzikálně měřitelná veličina a dovolené namáhání je doporučená hodnota, aby nedošlo k přílišné únavě materiálu, případně je tam zakalkulována i nějaká bezpečnostní rezerva. Ponorka, která byla zkonstruována pro ponor do určité hloubky, se může jednou ponořit i hlouběji, stejně tak jako most o určité nosnosti může vydržet i mnohem víc.


Avatar uživatele
Bronzový

Je to otázka testování.


Avatar uživatele
Zlatý

mez pevnosti je mez kdy materiál praskne. Dovolené namáhání by mělo nechat materiál bez následků (po odstranění namáhání se vrátí do původního tvaru bez ovlivnění životnosti - zátěžový cyklus lze opakovat "do nekonečna") . Pokud je to v nějakém celku, mělo by to být vč. nějakého koeficientu bezpečnosti. Pokud na tom závisí bezpečnost osob, volí se koef. bezp. tuším někde mezi 4 a 10 (tzn dovolené namáhání je maximálně 1/4 toho, které by způsobilo změny na zařízení)
====
https://cs.wikipedia.org/…

K té mezi pevnosti - konečná síla těsně před prasknutím či přetržením může být menší, ale k porušení materiálu je nutné projít hodnotnou meze pevnosti. Viz obrázek na
https://www.poradte.cz/…

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

Dochy

Arne: To je asi vedle...
Mimochodem přinejmenším u některých aut táhlo od ruční brzdy tlačí na ty samé brzdové čelisti jako provozní brzda (pedál) akorát obvykle jen na zadních kolech. Takže se opotřebovává stejná brzda a i při použití ruční brzdy se může "uvařit" brzdová kapalina provozní brzdy.

 

Zajímavé otázky v kategorii Vzdělání a práce

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Vzdělání a práce

Zlatý annas 3219
Zlatý Drap 2160
Zlatý quentos 1363
Zlatý ivzez 1206
Zlatý led 729
Zlatý mosoj 688
Zlatý marci1 643
Zlatý gecco 617
Zlatý hanulka11 564
Zlatý Kepler 550

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.