hrobar185

Jak silný si mám pořídit jistič?

Dobrý den, jak silný jistič bych si měl pořídit když bych chtěl zapojit v rodinném domě prutokové ohřívače. V jednom článku udávají že potřebuji
pro sprchu min. 11–13 kW – jistič 3 × 16 A
pro umyvadlo cca 3,5 – 6 kW – jistič 1 × 16 A
pro vanu min 18 kW – jistič 3×25 A
jak se tyto hodnoty sčítají ? jak určím velikost jističe ? Děkuji
Doplňuji:
No právě jsme uvažovali doma, jestli bude/nebude lepší si změnit ohřívání vody z boileru na prutokový ohřívač, ale nevím jak přesně velký (jističe atd…) by bylo potřeba,pak by se dala zjistit cena za změnu těch (nevím přesně jak to říct, prostě aby mě to vyhyhazovalo pojistky) pak by se dala zjistit cena těch průtokáču + cena zapojení revizí atd. A teprve potom, by se teda dala spočítat návratnost…ale připadá mě že by to bylo za dost dlouhou dobu když to všechno sečtu… Jinak všem děkuji za odpověďi :)

Nejlepší odpověď
anonym

1)To jsou hodnoty z prospektu nebo katalogu.
Obecně hodnoty se nesčítají, ale násobí koeficientem soudobosti, podle něhož se určuje dimenze hlavního jištění.
2)Je zbytečné osazovat všechny ohřívače, pokud bude na sprchu, bohatě postačí i na umyvadlo a vanový by pokryl všechny potřeby společným rozvodem teplé vody do všech potřebných vývodů.

  1. Jak už tom uvedl, na koupelny je samostatná norma, v níž jsou specifikovány prostory kam a jaké spotřebiče lze umístit, kromě jištění je nutný chránič a ochranné pospojení. Abyste to mohl zapojit, potřebujete výchozí revizi, kterou vám revizní technik nevystaví bez odborné instalace, zvlášť jedná-li se o 3f rozvody.

4)Průtokový ohřívač by měl smysl jen pro umyvadlo a ještě při mimosezóním provozu.
Vyrábí se i ve spodním provedení pod umyvadlo (např. Mirava) a lze jej zapojit i bez úprav do zásuvky 230V.
Pro běžný ohřev vody je daleko hospodárnější el. boiler 80–125 litrů. Na ten stačí 1f přívod. Ovšem v rodinných domcích se toto řeší obvykle v kombinaci s vytápěním, kdy např. plynový kotel s automatikou pokryje jak vytápění, tak ohřev vody.
Doplňuji:
V případě volby průtokáče pro vanu, je dimenze uvedena v technických podmínkách a manuálu. Takže pokud by byl požadován 3×20 až 3×25A, musí být kvůli zachování selektivity hlavní jištění nejméně o stupeň vyšší, tedy 3×32A. Pokud máte stávající hlavní jistič nižší, znamená to zažádat o zvýšení příkonu, přihlášku podepisuje revizní technik a kromě toho, že každé zvýšení zpoplatněno, záleží na kapacitních poměrech distribuční sítě v místě odběru.
Jinými slovy vám to mohou zamítnout, protože je síť už přetížena. Ale to lze snadno zjistit dotazem u místního distributora.
Každopádně toto vše vám sdělí odborná firma, stačí jí dát zadání a ona vám múže zdarma vypracovat rámcovou nabídku včetně technických možností a variant.

Další odpovědi
tom004

Rozumím-li tomu správně,každá z uvedených věcí,bude mít svůj vlastní ohřívač.A dál už je to nejasné.Nejlepší bude,když se obrátíte na odborníka s příslušnou zkouškou.Pro koupelny platí norma,která upravuje,nejen druh jištění,ale i jak a jakým vodičem musí být proveden el. rozvod,a jaký použít chránič.Jistič,v žád­ném případě nestačí.

Hlada

Jde o to, jestli všechny tři ohřívače budou v provozu současně. V návrzích se pro toto používá pojem soudobost. Kdyby měly být v provozu současně, tak by byl odběr z nejzatíženější fáze 70 A. Připočteme-li odběr ostatních spotřebičů, tak by hlavní jistič musel být 100 A. K umyvadlu by bylo lepší dát také třífázový, čimž by se snížil odběr o nějakých 7 A na fázi. Zásadní ovšem je určit, které mohou být v provozu současně a podle toho zvolit hodnotu hlavního jističe. Pokud se jedná o jednu koupelnu, pak je zbytečné mít tři ohřívače. Stačí jeden 18 kW.

Michal Kole

Jistič se vypočte když se Příkon vydělí napětím 230 u jednofázového obvodu.

U třífázového je tam ještě odmocnina ze 3 a účiník, POZOR: ve 3fázích je vyšší napětí 400 V

I= P / U

I = P/ (U.odmocnina 3)

Projektanti do toho vzorce ještě cpou účiník a opravné koeficienty