Kelt

Jak silný by musel být motor, aby uvedl tento dopravní prostředek do pohybu?

Kdysi jsem viděl obrázek, který mne inspiroval k této otázce. Člověk stojí na plošině o průměru 50 cm, nebo čtverec o straně 50 cm. Kolem je zábradlí do výšky 130 cm. Toto zařízení má člověka zvednout a přemístit ve vzduchu. Může i jezdit po zemi třeba. Jak silný by musel být motor, aby dokázal zvednout člověka, který by stál na této plošině do výšky a letět nějakou vzdálenost? Maximální nosnost by byla 150 kg, rychlost maximálně 2 m/s. A pokud by bylo reálné toto postavit, mohl bych to bez problémů používat? Děkuji.

Odpovědi
Kepler

Takové věci se dříve experimentálně stavěly (létající plošiny pro vojáky) a vyvíjejí i nyní – různé batohy s raketovým nebo proudovým pohonem https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Raketov%C3%BD_ba­toh. Teoretický minimální nutný tah motoru je 1 kN na každých 100 kg hmotnosti, ale aby se dalo manévrovat, musí to být více.
Pokud by se mělo využít aerodynamiky rotorů, tak třeba ultralehkému vrtulníku stačí spalovací motor o výkonu 115 k http://vztlak­.net/Profily-a-testy/Vrtulni­ky/HeliSport-CH-7-Kompress-na-obed-i-na-plovarnu-s-ULL-vrtulnikem

Drap

Neni jasné jaký motor máš na mysli, Pokud spalovací tak bude bohatě stačit padesátka. Bude hodně záležet na hydraulice , rychlosti zdvihu , na převodech a dalších věcech. Pokud to postavíš, tak s tím samozřejmě jezdit můžeš. Nejlépe doma na dvorku. Pokud nebudeš mít schváleno pro jízdu na komunikacích, tak s ničím podobným na veřejné cesty nemůžeš. Pokud to chceš používat k nějaké práci, tak by bylo nutno splnit všechny bezpečnostní podmínky.

Dochy

Do jaké výšky? Jak rychle? Může i jezdit po zemi? Pak stačí motůrek „igla“ na plochou baterii (kdysi ve většině hraček původem z ČSSR) a stačil by i slabší. Jen ten pohyb bude trochu pomalejší 😉