Otass

Jak silné je utažení šroubu 30Nm?

Když chci utáhnout šroub, který je stanovený na 30Nm, jak ho mám utáhnout, když to nemám jak změřit? Mám to rvát, nebo jen lehce utáhnout?

Nejlepší odpověď
sejtanka

zatížení je 3kg na metrové páce.

Další odpovědi
mosoj

Tady si snad něco vybereš :

1. Tady je převod jednotek síly :
http://www.pre­vod.cz/index.php?str=210­&raz=1

2. A tady definice páky :
http://daf220­k.pise.cz/35346-utahovaci-momenty-sroubu.html

Jestli jsem to dobře pochopil ( z těch tabulek) tak utahovcí moment 30 Nm je utahování pákou dlouhou jeden metr a s vyvíjenou silou na konci 1 m páky 0,3 kg.

S kratší pákou bude tu sílu nutno zvětšit.
Pokud budete chtít přesně bude se to muset na páce v tom poměru jaké budou skutečné délky přepočítat. Ale představu a síle to dává. Prostě na konci 1 m páky síla 0,3 kg.
Doplňuji:
Ano přehlédl jsem se při přepočtu. 1 N = 0,1 kg, takže 30 N jsou 3 Kg, nikoliv 0,3 kg.

Hlada

Jestli se má utáhnout předepsaným momentem, tak není moudré to odhadovat. Momentový klíč můžete nahradit mincířem pověšeným na konec klíče a potřebnou sílu spočítat z jeho délky.