Usoman

Jak silná (Mt) je nejsilnější atomovka, kterou naše jaderné mocnosti nyní disponují? (Nemyslím Car-bombu, popis dole)

Na wikipedii (CZ+ENG) jsem odpověď nenašel. Jsem si jist, že od roku 1962, kdy byla otestovaná nejsilnější jaderná zbraň (Car-bomba – 57 Mt) se musela za těch 54 let zcela určitě vyrobit ještě silnější, která ani kvůli svému enormnímu destruktivnímu účinku nemusela být vůbec otestovaná. Mají tedy nějaké jaderné velmoci například 100 Mt bombu nebo dokonce i 1 000 Mt bombu?

Odpovědi
Lamalam

Nejsilnější americká bomba byla Mk-41 s tonáží 25 Mt. Je to stará záležitost z roku 1960, celkem jich měli 500. Nejrozší­řenější z těch velkých je Mk-53 s tonáží 9 Mt.

Zdroj: http://nuclear­weaponarchive­.org/

zelí

Car bomba byla projektována jako 100Mt, ale nakonec se zalekli a tak plášť z uranu nahradili olovem. I tak rozbíjela okna až v Moskvě.
Není problém vyrobit větší atomovku, je problém ji ekeftivně dopravit nad cíl.
Tak jak tak, větší síla výbuchu není potřeba. Na města stačí i mnohem menší a na plnění taktických úkolů se mnohem více hodí menši atomkvky.

Usoman

Lamalam: To je škoda, čekal jsem mnohem víc než 57 Mt. Zřejmě jsou oblíbené menší atomovky.