Pomelo74

Jak si zlepšit výslovnost a artikulaci?

Když mluvím,tak strašně špatně artikuluji a chci jít na pedagogickou školu ,jenže tam je podmínka pro přijetí správná výslovnost a artikulace nebo tak nějak.Jak to zlepšit?

Nejlepší odpověď
chudst

Cvicit. Cvicit nejlepe pred lidma – berte si referaty, zarizujte veci pro tridu (a tim taky mluvte…) – cvicit muzete i doma. Je skvele, ze si uvedomujete, kde jsou vase nedostatky. To je prvni vyborny krok. Dalsi je jednoduchy: cvicit, cvicit a cvicit – a vydrzet.

Tim, ze budete mluvit a budete si uvedomovat, ze neco delate spatne s rukama, vas donuti prestat s tema rukama neco delat. [Problem s gestikulaci jsem ted resil sam.]

Vyslovnost totez – cvicte. Mluvte pomalu, jasne, srozumitelne a dbejte na intonaci. (Ne ze reknete na jedno nadechnuti dvacet vet oddelenych spojkou „a“, ale na jedno nadechnuti reknete pet vet. Pet vet, kdy na konci kazde z nich klesnete hlasem.) Skutecne – hrozne to pomaha a donuti vas to zvolnit tempo a tim se take stane vase rec srozumitelnejsi.

Další odpovědi
matt

Podle tohoto článku zpěvem. Jinak na pedagogiku se bude hodit i rétorika, na to se doporučuje mluvit před zrcadlem :)

Zdroj: meggysek.blog­.cz/1106/zpevem-k-lepsi-artikulaci

led

Cvičte, čítajte dlhé texty, trénujte melódiu hlasu. Nahrávajte sa a vypočujte si to. Druhý problém je hlasitosť reči, ak človek hovorí ticho alebo naopak veľmi hlasno reč sa skresľuje.
Grécki rečníci sa učili prehlušiť burácanie mora s kamienkami v ústach. Naučili sa zreteľnej hlasitosti reči. K tomu potom pridali farbenie a kolísanie hlasu podľa potreby. Ak si všímate dobrého rečníka, ten nerozpráva, ale svoj prejav spieva.