pokazdejinak

Jak si zapamatovat bitvu u Moháče (1526)?

znáte nějakou mnemotechnickou pomůcku, aby se to datum lépe zapamatovalo? učíme se se synem vlastivědu… já s tím ve škole problémy nikdy neměla, ale synovi datumy do paměti moc nelezou, tak jestli víte něco, co by pomohlo… díky

Nejlepší odpověď
annas

Dělám to tak, že si něco představím, spojím s tím, co znám. Zapamatuji si první číslici a pak si představuji.

Třeba někdo známý má 15 roků nebo 26 má svátek Anna, nebo 1. 5. začíná máj …

Uvedu příklad – první část je třeba si zapamatovat.
150 – hasiči – O – voda v rybníku, jezeře
155 – záchranka – 5 – připomíná záchranné křeslo
158 – policie – 8 – okovy
atd.

Zkuste si projít rady na netu, třeba některá syna zaujme a pomůže mu.

https://www.go­ogle.cz/search?q=Jak+si+­zaopamatovat+%C4%8D%C­3%ADsla&ie=utf-8&oe=utf-8&gws_rd=cr&e­i=PTWOVrfbJqj-ygOwx6-YCw#q=jak+si+z­apamatovat+%C4%8D%C­3%ADsla

Další odpovědi
bolak

řekni mu že bitva u moháče skončila za čtyři minuty půl čtvrtý, a pak si dali všichni jam (džem); tak si to bude pamatovat, protože za čtyři minuty půl čtvrtý je 15:26 a když se koukne na mobil, tak ..„J“ je na čísle 5, „A“ je na čísle 2 a „M“ je na čísle „6“, tedy JAM=526 …a jako bonus se naučí jak se řekne anglicky marmeláda..

Lamalam

Tohle se ještě vyžaduje? Myslela jsem, že bezduché memorování čísel se dnes už na škole nonosí. Alespoň moje děcka se žádná data na zpamět učit nemusí, moudrá paní učitelka vyžaduje jenom, aby danou historickou událost uměli někam zařadit.

Mc Merkurion

…první číslice je „jednička“ > protože je první — letopočet má čtyři místa a jedno už máme ( 1+4=5 ) > to je „pětka“ — máme už dvě > dvojka" — a součet prvních dvou (to říká ta dvojka) je „šest“…

bolak

annas: nojo, ale za rok tomu známýmu už bude 16 a u tabule se sekne o 100 let :)

annas

Máš pravdu, ale pamatuje si třeba Karla.

1526 -říkala jsem si 1 – 5 číslo liché, pak 2 – 6 – sudé o jedno víc.

Neo u PINu – uprostřed narození neteře … když byla telefonní čtyřmístná čísla, hodně jsem si jich pamatovala, ale teď už většinu vypouštím z hlavy.