autacek

Jak si vysvětlit smysl této části lidové písně?

Kopala studienku, pozerala do nej. Aká je hlboká, taká je široká, skočila by do nej.

Nejlepší odpověď
annas

Na nápěv této slovenské lidové písně se zpívá slovenská hymna Nad Tatrou …

http://www.sko­lahrou.sk/vlas­tiveda-ako-vznikla-slovenska-hymna/

Píseň o studánce byla převzata i do jiných jazyků.

K vysvětlení básně či písně je třeba znát okolnosti vzniku, mentalitu atd.

Na mě působí tak, že dívka byla zřejmě smutná, když došla ke studánce pro vodu. studánka byla zanesená, takže ji musela vyčistit, kopat a napadlo ji, že kdyby byla stejně hluboká, jako je široká, skočila by do ní.

Jenže bez dalšího kontextu se těžko vysvětluje.

Zřejmě jí mládenec nevěřil – když koupala páva nějakého pána. Pravdu se ale doví. Její láska je stálá, stejně jako je jedle stále zelená.

https://sk.wi­kipedia.org/wi­ki/Kopala_stu­dienku

Jde o pocity, které někdo vyjádřil, těžko se uvažuje, může to být tak, ale i jinak.

Další odpovědi
Drap

Při kopání studny se zapotila a unavila. Dívala se dovnitř, že by se v ní šlo pěkně osvěžit.

Kelt

Holka kopala studnu a zatím vykopala díru pro zahradní bazén.