autacek

Jak si vykládáte úsloví „kolik třešní, tolik višní“ ?

Nejlepší odpověď
annas

Určitě je několik možností výkladu přeneseného významu. tohoto úsloví.

Představme si třeba složitou životní situaci. „Kolik situací, tolik je možných řešení“
Chce je řešit a uvědomit si, které řešení bude mít efekt. Je nutné poznat příčinu, jestliže se to podaří, dá se odstranit i následek. Višně jsou kyselé = možná příčina, třešně sladké = následek.

Třešně či višně? . Záleží na tom, co v životě převažuje – radost, štěstí či smutek, nenávist. Měli bychom dělat lidi kolem sebe šťastné, oni udělají šťastné i nás. Pak dochází k rovnováze.

Kolik třešní, tolik višní. Kolik nápadů, tolik šťastných lidí.

Ale platí to i v životě? Reálný svět, narozdíl od světa pohádkového, není černobílý. Stává se, že zlo lidi spojuje , že višní je často mnohem víc …

Další odpovědi
zjentek

že jsou všechny chuti světa v rovnováze ,)

marci1

Kolik třešní, tolik višní vidím jako :„kolik událostí a situací, tolik příčin“.

anonym

No, hlavně je to takový překladatelský ořířek, že? 🙂