dust8

Jak si představujete konkrétní vzhled u slova „krasotinka“?

Pro dívky pak slovo „krasavec“ ;)

Nejlepší odpověď
annas

Krasotinka je dnes už knižní výraz, ale představuji si ji podle literatury zpravidla jako útlou, drobnou a jemnou dívku., ale přesto kypící zdravím, ale Je třeba ji chránit.

Je to něžné pojmenování pro dívku,. Jinak, zdrobnělé slovo odvozené od výrazu krásnicě = krásná dívka. Jinak také pěknička.

Dnes je slovo krasotinka myšleno spíš ironicky pro dívku, která může být hezká, ale předvádí se, dává najevo, že je něco víc.

Původ slova krasavice
Staročesky . krása ‘lesk, krása, červeň’. Všelsovansky např.- polsky krasa ‘krása, barva (zvláště červená)’, rusky krasá ‘krása’ (ale krásnyj ‘červený’), Praslovanské *krasa znamenalo původně asi ‘lesk, červeň, barva ohně’ a v tomto smyslu se dá nejspíš spojit s praslovanským . *kresati ( :křesat

křesat – Přijmeme-li možnou souvislost 1. s e slovem krása, je třeba vycházet z původního významu ‘zapalovat, rozdělávat oheň’,

2. význam ‘tlouci’ (srov. čsky . křísnout ‘udeřit’) je pak druhotný. Pak je východiskem indoevrospké *ker-s- od *ker- ‘hořet

3. . Je však možné, že význam ‘tlouci’ je prvotní; pak jevýchodiskem indoievriooské *(s)ker- ‘řezat, sekat’.

Srov. :křemen – kámen, jehož některý druhý je krásný, takže i dívka je krásná, vytesaná jako z kamene .

Václav Machek Etymologický slovník

Přeneseně krasavice je dívka, která má pěknou postavu, červené tváří, září , hoří atd.

Další odpovědi
Kepler

Asi jako barbínu, pro mně má to slovo téměř pejorativní význam. Krásná žena vypadá úplně jinak.

aliendrone

S první částí Keplerovy odpovědi souhlasím, ale krásná žena NEMUSÍ vypadat „úplně jinak“. Může vypadat stejně (nebo i lépe, pokud ti „přepne myšlení“ ;) :D), podstatný rozdíl je především kvalitativní – krasotinka na rozdíl od krásné ženy NEMÁ nic víc, než tu krásu. Což pochopíš až v průběhu času. Myslím. ;) :D

zjentek

Konkrétní vzhled povídáš? No je blbá jak troky!

Lilama

Krasavec – muž, který se o sebe přehnaně stará. Spíše to vnímám jako „ironické“ slovo.

zjentek

U krasotinky asi budeš marně hledat pindíka, což u hezký ženský někdy hrozí. Jo a druhá věc- „krasotinka“ zásadně neznamená, že bys tam nesmočil, takže bacha na věc.

Kepler

alien: ale jo, už jsem to dávno pochopil. Krásná žena opravdu nemusí vypadat jako krasotinka, ani jsem nenapsal, že MUSÍ vypadat jinak. Jen má něco navíc.