bauerlukin

Jak si představujete charakterního člověka? S jakými vlastnostmi?

Odpovědi
Rokio

Nejdůležitější vlastnost charakterního člověka vidím jako altruismus, tedy snaha pomáhat druhým lidem.

Mezi další vlastnosti podle mě patří čestnost, pravdomluvnost, spolehlivost a odpovědnost.

Ostatní vlastnosti jsou vedlejší.

Kepler

Nemám představu, nevzpomínám si, že bych nějakého takového posledních 50 let potkal. I ten, co se zprvu zdál jako dobrý člověk, se nakonec vyvrbil jako člověk chybující, nespravedlivý nebo zrádný.

Kelt

Je to člověk, který má určité zásady a ty dodržuje. Za všech možných podmínek. Měl by si stát za tím, co řekne a měl by budit důvěru. Nemusí být ochotný a nemusí pomáhat lidem, třeba je opatrný.

DoTazatel

Čestný a morální člověk, ktrerý si stojí za svým (když mě někdo charakter = má několik morálních vlastností. Především jedná spravedlivě a podle zásad).

Do těch morálních vlastností se dá toho zahrnout spoustu, např: šlechetnost/las­kavost, ochota, upřímnost, vlídnost, poctivost, učenlivost, soucit, možná obezřetnost, atd…

Charakterní člověka se představuji jako někoho sebevědomého, který vždy jedná podle svého přesvědčení, které je zároveň v souladu s morálkou. Je taky trpělivý, stálý a silný, stojí si za svým ať se děje, co se děje, i kdyby měl stát sám.

Ametyst

Charakterní člověk je spolehlivý a není záludný. Podle mne by měl být neúplatný. Dnes, kdy i EU je založena na korumpování dotacemi, se tato vlastnost vytrácí.

Bobek 2

Rámcovou představu asi má každý. Problém nastává tehdy, pokud se ta „charakternost“ dostává do kolize s jinými hodnotami. Třeba pokud pro někoho jsou zásady důležitější než lidskost, pokud jdou proti zdravému rozumu. A to je někdy dost relativní. Třeba za komunismu: „co ti to Pepo udělá, když vstoupíš do té strany – a nám se pak povede líp. A tu spolupráci s StB radši podepiš, ať máme klid. Občas jim něco neškodnýho řekneš, čím nikomu neublížíš, beztak si za to můžou sami, ti protisocialističtí živlové…“ atd. A pak jsou „charakterní“ lidé, kteří budou půl hodiny čekat před zaseklou červenou na semaforu, i když na té ulici jsou výkopy a nic tam ani jet nemůže…