ratava

Jak si představit rozpínání vesmíru?

V mnoha textech o vesmíru se hovoří o jeho rozpínání. Jak si takové rozpínání co nejpřesněji představit? Nějak mi vždy na mysl vyvstane proces připomínající rozvalování těsta (nebo něco podobného), ale asi to nebude správné přirovnání… K čemu to lze tedy nejpřesněji přirovnat?

Odpovědi
anonym

Představ si explozi.
Doplňuji:
Třeba tady – http://www.no­vinky.cz/koktej­l/325653-exploze-melounu-na-zpomalenych-zaberech.html – je pěkně názorné video (že jde o meloun není podstatné).
😉

MK44

To se představuje dost špatně. I astrofyzikům a kosmologům nebo jak si ti pánové, co čučí na hvězdy, počítají úhly, zachytávají různé částice či záření, a pak to počítají podle nepochopitelných vzorců, říkají.

Třeba takhle. Představ si nafukovací balonek plný vody. Ta voda bude jako prostor, jasan?. Ve vodě plavou třeba zrnka něčeho – to jsou galaxie nebo clustery galaxií, to už je fuk.

Máš? Teď si představ, že té vody v balonku přibývá. Ne, že tam v jednom místě přitéká – voda se „množí“ všude, kde už je. Tím se zrnka jedno od druhého vzdalují – mezi galaxiemi přibývá prostor. Při pohledu z jedné galaxie (zrnka) se zdá, že všechny ostatní galaxie se od ní vzdalují. Ale nedá se určit žádný „ústřední“ bod, od něhož by se balonek zvětšoval směrem od jeho středu na všechny strany. Je to trochu jako když za sebou jedou 3 auta, první stovkou, druhé osmdesátkou a třetí šedesátkou. Když sedíš v tom prostředním, tak se to první a to poslední od Tebe vzdaluje. Jenže ve vesmíru to není jen „před“ námi a „za“ námi, ale ve všech směrech, nahoru, dolů, doleva, doprava a není tu žádná krajina, podle které bychom poznali, kterým směrem všechna auta jedou.

Máš? Tak a teď si ještě představ, že ten balonek nemá žádný povrch, nějaký vnější konec, okraj, blánu, která ho drží pohromadě a která se též roztahuje. Nevíme, zda vesmír má něco jako konec, je-li nějak ohraničen jako pomyslný balonek, a neumíme si představit, „kam“ se ten vesmír rozpíná. Před velkým třeskem, jímž snad vesmír vznikl, totiž nebylo nic jako prostor a čas. Ty jsou pouze uvnitř toho balonku. A jinde, kolem – kdo ví? Podle některých teorií, vesmír žádný konec, okraj nemá, nýbrž je uzavřen do sebe – taky si to chceš představit?

Máš? Sláva, vždyť jsem říkal, že je se to špatně představuje … 😉

arygnoc

predstavte si, že všetky peniaze (hodnoty) majú rovnaký rozmer, pre jednoduchosť si ich predstavme ako mince.

na začiatku máte jednu 1000 kč mincu.

rozdelíte ju na dve 500 kč mince (obe majú rovnakú veľkosť, ako 1000 kč minca, ale polovičnú hustotu) a zrazu vám 1000 kč zaberá dvakrát toľko priestoru pri rovnakej hodnote (používame ju ako prirovnanie k energii) i pri rovnakej hmotnosti.

opakujte delenie – máte štyri 250 kč mince o štvrtinovej hustote, so štvornásobným priestorom, ale rovnakou hmotnosťou a hodnotou (energiou)

atď atď atď

hodnota mincí sa nemení, i keď ich budeme meniť donekonečna.
pribúda počet mincí (priestor), zmenšuje sa hustota (lebo hmotnosť je rovnaká), nominálna hodnota mincí (energia) sa v súčte nemení.

to rozmieňanie nemusí nutne prebiehať na polovicu, to bol iba príklad.

spomaľovanie rozmieňania je dané počtom rozmieňaných mincí (priama úmera – čím viac mincí, tým dlhšie rozmieňame) – prejav známy ako spomaľovanie rozpínania vesmíru.

a podobne by sa na týchto minciach dali vysvetliť i iné vlastnosti.

deranged

arygnoc:
„prejav známy ako spomaľovanie rozpínania vesmíru“ – to je akože komu známy prejav?
Uvažovalo sa, že rozpínanie je lineárne podľa Hubbleovho zákona, ale posledné merania supernov odhalili zrýchlenie rozpínania.

arygnoc

v podstate existujú tri kozmologické teórie:

  • statický vesmír, dnes prekonaná teória
  • pulzujúci vesmír, cyklus veľkžch treskov a veľkých krachov, kedy vesmír opätovne vzniká a zaniká (ekpyrotická kozmológia)
  • rozpínajúci sa vesmír, ktorý skončí smrťou z chladu (energetická smrť).

u dvoch posledných podľa pozorovaní vieme, že vesmír sa rozpína.

to, že sa toto rozpínanie spomaľuje, vieme na základe červeného posunu veľmi vzdialených objektov (Hubblovo Ultra hlbokého pole – Hubble Ultra Deep Field), kde sú pozorované nezrovnalosti v mase objektov a ich vzdialenosti – museli sa kedysi vzďaľovať rýchlejšie.

ale podľa úplne najnovších pozorovaní (jar/leto 2013) sa ale ukazuje, že rozpínanie vesmíru sa zrýchľuje – toto môže byť spôsobené dominanciou tmavej energie (napríklad Einsteinovej kozmologickej konštanty) nad hmotou. Ak táto teória zodpovedá skutočnosti, vesmír eventuálne skončí >roztrhnutím<> všetkých viazaných sústav až na úroveň elementárnych častíc (Big Rip). táto (zatiaľ) domnienka ešte ale stále nie je prezentovaná ako oficiálne kozmologické stanovisko.

ako vidno, kozmológia je stále živá veda a takmer stále sa objavujú nové skutočnosti.
je dobrým zvykom sa držať akademického stanoviska (podania, vysvetlenia, teórie – teda toho, čo sa vyučuje), i keď sa objavujú nové skutočnosti, ale ktoré sa zatiaľ nedostali na akademickú pôdu.

arygnoc

ešte k tej Hubbleove konštante – váš argument je pravdivý iba čiastočne, pretože platnosť tejto konštanty je pre pozorovateľa obmedzená na vzdialenosť (cca) 108 megaparsekov (opäť pre nezrovnalosti pozorovaní a teórie, kde tento rozdiel dosahuje až 15%, čo je v kozmologickom ponímaní rozdiel vzdialenosti cca 25 –30 miliárd svetelných rokov), pričom jej veľkosť je neustále upravovaná a to smerom dole.