Avatar uživatele
Weroniq

jak si před spaním utřídit myšlenky v hlavě?

často se mi stává, že před spaním se mi hlavou honí desítky myšlenek a nejde to zastavit.. co se mi ten den stalo, co mi kdo řekl, co musím zítra udělat, jak to asi dopadne.. jeden obrázek za druhým a nemůžu z toho pak dlouhou dobu usnout

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? barnajka před 4492 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Sůwa

Tohle velice dobře znám a k ničemu to stejně nevede. Existuje technika autohypnózy, která pracuje s kontrolou myšlení. Je o tom k mání literatura a nácvik trvá delší dobu, ale když se zadaří… Teď mne možná někdo napadne, ale já se právě z tohoto důvodu začala dívat na české seriály. Před spaním si jednotlivé pasáže v hlavě přehrávám a hledám chyby a nedostatky. Ještě nikdy jsem nedošla ke konci, protože usnu:-). Další dobrá možnost je, asi hodinu před spaním sepsat na papír všechny problémy, které mám k řešení a tím to uzavřít. Překvapivě ráno se většinou řešení najde jako kouzlem.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
barnajka

Myšlenky se mají třídit ve dne, v noci se má spát :)
Ale lehce se poručí, hůř vykonává – znám to moc dobře, taky s tím často bojuju. Nevím, co ti poradit – univerzální rada neexistuje. Hlavně to chce na noc ‚vypnout‘ – a na každýho v tomhle platí něco jinýho. Já si třeba pustím svou oblíbenou muziku a hned jsem v jiným světě – starosti odletí, spánek přiletí…a problém nastává zase až ráno, kdy si s hrůzou uvědomím, že ty starosti jsou tady pořád :)
Když je úplně nejhůř, pouštím si do sluchátek zvuk tlukoucího srdce. Je to asi uhozený nápad, ale mě to opravdu pomáhá. Zezačátku se mi z toho dělá skoro až zle – myslím jako fyzicky zle. Moje srdce je najednou zmatený, protože slyší nějaký cizí rytmus a snaží se mu přizpůsobit. Za chvilku je to ale zase v normálu a já necítím nic než nekonečný vnitřní klid. Pro jistotu si sáhnu na svoje vlastní srdce, přesvědčím se, jestli bije – a když jo, uvědomím si, že tohle je přece to nejhlavnější na světě a na ničem jiným už tolik nezáleží. Hned je mi lehce na duši a usíná se krásně :)

Napadlo mě ještě: jestli máš mobil s Androidem, stáhni si a nainstaluj aplikaci ‚Relax and Sleep‘. Je zdarma, a je skvělá :)
V databázi tam najdeš přes 50 různých zvuků, ze kterých si na míru namixuješ melodii, která ti ‚sedne‘ a bude na tebe působit uklidňujícím účinkem. Těch zvuků je tam opravdu široká paleta: monotónně hrající kytara, ptáci, žáby, cikády, vrzající židle, bouřka, šumění moře, déšť, žbluňkající voda, ukolébavka, zvonkohra, vytí vlka, kvílení verlyby, předení kočky, cval koně, praskání ohně v krbu, vlak, tikající hodiny, meditace buddhistických mnichů :), tlukot srdce,…dokonce i taková perverznost, jako je ruch města. Ale tak pokud to někoho uklidňuje, proč ne ;)
U každýho toho zvuku zvlášť si můžeš nastavit hlasitost, takže vlk ti ve výsledné melodii může výt odkudsi hodně z povzdálí, houkání sýčka může být intenzivnější, atd…prostě si s těmi zvuky hraj, dokud nenajdeš tu pravou kombinaci. Čtyři oblíbený nastavení si pak v tom programu můžeš i uložit, takže večer stačí jenom spustit program, načíst oblíbenou melodii a jít se uklidňovat. Mě to pomáhá moc :)

Ten program si můžeš stáhnout odtud http://www.fre­ewarelovers.com/an­droid/app/relax-and-sleep

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
briketka10

mám to taky tak, chodím spát pozdě a ne a ne usnout, dnes jsem se probudila, protože si kocour hrál se špuntem od šampusu a ještě mě škrábnul do nohy v 5 hodin a nevím jak jsem usnula, ale PC zapnutý, TV také, lampička rozsvícená..
ale vždy přemýšlým před spaním taky o tom co a jak musím zařídit, co je nejdůležitější, co naopak počká, někdy se mi i zdá jako když z toho mám i horečku, že jsem to nestihla..
nic mi zatím nepomáhá bohužel ani čaje nic nic nic nic nic, jo a prášky brát nechci..

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
jendahun

Kromě autosugesce a relaxace existují ještě velice účinné metody v józe.Dá se nacvičit vyprázdnění myšlenek,nebo koncentrace na něco pěkného.Poslední možnost je sepsat si před spaním obavy a touhy do deníčku a vsugerovat si,že zavřením deníčku se zavřou i myšlenky.Metod je strašně moc,u každého funguje něco jiného.Knížek na toto téma je taky hodně.Knihy o józe a například moje oblíbená je „Sebevýchova a duševní zdraví“ od Libora Míčka.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek