Weroniq

jak si před spaním utřídit myšlenky v hlavě?

často se mi stává, že před spaním se mi hlavou honí desítky myšlenek a nejde to zastavit.. co se mi ten den stalo, co mi kdo řekl, co musím zítra udělat, jak to asi dopadne.. jeden obrázek za druhým a nemůžu z toho pak dlouhou dobu usnout

Nejlepší odpověď
Sůwa

Tohle velice dobře znám a k ničemu to stejně nevede. Existuje technika autohypnózy, která pracuje s kontrolou myšlení. Je o tom k mání literatura a nácvik trvá delší dobu, ale když se zadaří… Teď mne možná někdo napadne, ale já se právě z tohoto důvodu začala dívat na české seriály. Před spaním si jednotlivé pasáže v hlavě přehrávám a hledám chyby a nedostatky. Ještě nikdy jsem nedošla ke konci, protože usnu:-). Další dobrá možnost je, asi hodinu před spaním sepsat na papír všechny problémy, které mám k řešení a tím to uzavřít. Překvapivě ráno se většinou řešení najde jako kouzlem.

Další odpovědi
barnajka

Myšlenky se mají třídit ve dne, v noci se má spát :)
Ale lehce se poručí, hůř vykonává – znám to moc dobře, taky s tím často bojuju. Nevím, co ti poradit – univerzální rada neexistuje. Hlavně to chce na noc ‚vypnout‘ – a na každýho v tomhle platí něco jinýho. Já si třeba pustím svou oblíbenou muziku a hned jsem v jiným světě – starosti odletí, spánek přiletí…a problém nastává zase až ráno, kdy si s hrůzou uvědomím, že ty starosti jsou tady pořád :)
Když je úplně nejhůř, pouštím si do sluchátek zvuk tlukoucího srdce. Je to asi uhozený nápad, ale mě to opravdu pomáhá. Zezačátku se mi z toho dělá skoro až zle – myslím jako fyzicky zle. Moje srdce je najednou zmatený, protože slyší nějaký cizí rytmus a snaží se mu přizpůsobit. Za chvilku je to ale zase v normálu a já necítím nic než nekonečný vnitřní klid. Pro jistotu si sáhnu na svoje vlastní srdce, přesvědčím se, jestli bije – a když jo, uvědomím si, že tohle je přece to nejhlavnější na světě a na ničem jiným už tolik nezáleží. Hned je mi lehce na duši a usíná se krásně :)

Napadlo mě ještě: jestli máš mobil s Androidem, stáhni si a nainstaluj aplikaci ‚Relax and Sleep‘. Je zdarma, a je skvělá :)
V databázi tam najdeš přes 50 různých zvuků, ze kterých si na míru namixuješ melodii, která ti ‚sedne‘ a bude na tebe působit uklidňujícím účinkem. Těch zvuků je tam opravdu široká paleta: monotónně hrající kytara, ptáci, žáby, cikády, vrzající židle, bouřka, šumění moře, déšť, žbluňkající voda, ukolébavka, zvonkohra, vytí vlka, kvílení verlyby, předení kočky, cval koně, praskání ohně v krbu, vlak, tikající hodiny, meditace buddhistických mnichů :), tlukot srdce,…dokonce i taková perverznost, jako je ruch města. Ale tak pokud to někoho uklidňuje, proč ne ;)
U každýho toho zvuku zvlášť si můžeš nastavit hlasitost, takže vlk ti ve výsledné melodii může výt odkudsi hodně z povzdálí, houkání sýčka může být intenzivnější, atd…prostě si s těmi zvuky hraj, dokud nenajdeš tu pravou kombinaci. Čtyři oblíbený nastavení si pak v tom programu můžeš i uložit, takže večer stačí jenom spustit program, načíst oblíbenou melodii a jít se uklidňovat. Mě to pomáhá moc :)

Ten program si můžeš stáhnout odtud http://www.fre­ewarelovers.com/an­droid/app/relax-and-sleep

briketka10

mám to taky tak, chodím spát pozdě a ne a ne usnout, dnes jsem se probudila, protože si kocour hrál se špuntem od šampusu a ještě mě škrábnul do nohy v 5 hodin a nevím jak jsem usnula, ale PC zapnutý, TV také, lampička rozsvícená..
ale vždy přemýšlým před spaním taky o tom co a jak musím zařídit, co je nejdůležitější, co naopak počká, někdy se mi i zdá jako když z toho mám i horečku, že jsem to nestihla..
nic mi zatím nepomáhá bohužel ani čaje nic nic nic nic nic, jo a prášky brát nechci..

jendahun

Kromě autosugesce a relaxace existují ještě velice účinné metody v józe.Dá se nacvičit vyprázdnění myšlenek,nebo koncentrace na něco pěkného.Poslední možnost je sepsat si před spaním obavy a touhy do deníčku a vsugerovat si,že zavřením deníčku se zavřou i myšlenky.Metod je strašně moc,u každého funguje něco jiného.Knížek na toto téma je taky hodně.Knihy o józe a například moje oblíbená je „Sebevýchova a duševní zdraví“ od Libora Míčka.