Avatar uživatele
Zlatý

Jak si poradit s tlakem vody?

Mám víc otázek. Máme vlastní studnu a čerpadlo, ve sklepě nádobu a spínač, bojler na ohřev vody, pračku. Nikdy jsem neměla pocit, ze by nám tekla voda slabým proudem. Teď nám nejde zapojit myčka. Nejde do ni voda, zapojeno by melo být vše správně, měli jsme tu na to pána. V návodu je, ze tlak musi byt 0,03 - 0,1 Mpa. Což je minimálně teda 3 bary. Prý máme nejspíš malý tlak a proto nejde voda do myčky. Jak poznám, jaký máme tlak? Jak tlak zvysit na ty 3 bary aspoň? Něco nastavíme na současném zařízení nebo máme něco dokoupit, vyměnit?
A když už se ptám, tak mě zajima, jestli myčka běžně potřebuje nějaký nadstandardní tlak vody, protože ten náš, co máme mi přijde normální. Da se odhadnout tlak i bez přístrojů? Máte někdo doma aspoň tři bary tlak? Jak silným proudem vám teče voda? :)
Doplňuji:
Oprava: V návodu je, ze tlak vody musi byt 0,03 - 1,0 MPa (teď to opisuju), na bary si to prevedte sami, kdo tomu rozumí. :) A pak v tabulce poruch je, ze minimální průtok musi byt 0,5 l za minutu.
Jinak je teda ještě zajimavy, ze se na display objeví "H2O" a myčka začne pipat (po nějaké době, co předstírá činnost). O tomto hlášení poruchy v návodu nic není. Měla by hlásit F6 E7 nebo F6 E1 když: vodovodní kohoutek je zavřený, tlak vody je nízký, hadice je ohnuta nebo jsou ucpané filtry na přívodu vody.
Já budu prostě mejt nádobí do smrti ve dřezu. -_- :D

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Stříbrný

Situace je o to podivnější, že jsi převedla špatně jednotky. 1 MPa ≡ 10 bar, tudíž podle návodu vyhovující tlak vody je v rozmezí 0,3 ÷ 1,0 bar. 3 bary, o kterých si myslíš, že jsou OK, je moc, třikrát víc než max. V té souvislosti mě napadá, jestli v myčce není nějaká ochrana proti přílišnému tlaku, například snímač tlaku, který při přílišném přetlaku nedovolí napouštěcímu elmag. ventilu otevřít.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Vodovod máte v pořádku. Myčka je vadná, pán je diletant.

Tlak 0,03 MPa je 0,3 Atm a pro názornost odpovídá výšce 3 m. Takový tlak si lze představit i bez manometru. Myčka tedy musí spolehlivě fungovat i kdybyste do ní pustili vodu z nádrže na půdě nepatrným čůrkem (0,5 l/min). Horní mez nemusíte kontrolovat. 10 Atm normálně fungující domácí vodárna nedá. Nastavuje se kolem 2 - 4 Atm.


Avatar uživatele
Zlatý

Nyní nevím (neřeším - bydlím v paneláku), ale v RD jsem měl tlak ´uvnitř´ cca 6 atm (za redukčákem, ´zvenčí´ lezlo skoro 12 - výhoda bydlení na vesnici uprostřed kopce)...
;-)
Ale obávám se, že na takto položenou otázku ti nikdo neodpoví.
Tlak je potřeba změřit - a od toho se pak budou odvíjet případná opatření - pozvi si instalatéra-vodaře.
Jen - je mi divné, že pračka funguje a myčka ne - neopomněl onen pán nějakou ´ucpávku´ v přívodu a nebo utevřít kohout?
;-)


Avatar uživatele
Zlatý

Na darlingu / čerpadle/ bývá tlakový regulátor, kterým jde částečně tlak zvýšit, nebo snížit.


Avatar uživatele
Zlatý

A teče voda nebo neteče.

Problémy, které se mohou vyskytnout a jejich možné příčiny v heslech
Myčka nepracuje
•Přerušený přívod energie (pojistky, vyzkoušejte zásuvku jiným spotřebičem)
•Zavřený přívod vody
•Nedovřená dvířka myčky
•Ucpaný filtr napouštěcího ventilu nebo na hadici
* Vadný solenoidový ventil na přívodu vody


Avatar uživatele
Bronzový

Myčky mají průtokové ohřívání vody...při poklesu tlaku může vzniknout var a zařízení se při poklesu tlaku vypne (sepne ochraný okruh).
Ohledně tlaku...doma jediné co můžete vypozorovat je průtok vody.
Zvýšení tlaku je možné výkonějším čerpadlem z vrtu nebo možná zvýšením tlaku ve vzdušníku (expanzomatu)...zkontrolujte si nastavení domácí vodárny (spínače na tlak), nadimenzování čerpadla.

Často postačí instalace ovládací jednotky s frekvenčním měničem (mění otáčky motoru dle požadovaného tlaku)
http://eshop.cerpadlavrchlabi. cz/…

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

kapka

Do hadice voda teče, to je zkontrolovano. Nedostane se asi do myčky, nevim proc.

Avatar uživatele
Zlatý

mosoj

Vadný solenoid (elektromagnetický ventil na vodu) nebo elektronika jeho ovládání. Může být i ucpaný, nebo tam byla z výroby daná zátka, kterou je třeba před uvedením do provozu vyndat.

Avatar uživatele
Zlatý

mosoj

Obyčejně se tam ta zátka dává, aby se nedostaly nečistoty do sedla ventilu během přepravy a montáže.

Avatar uživatele
Zlatý

kapka

Dobře, prozkoumame to ještě. :)

Avatar uživatele
Zlatý

kapka

V návodu je, ze tlak musi být 0,03 - 1,0 MPa. Mych převodů na cokoliv si moc nevsimejte. :D Kolik je to teda barů nebo atmosfér?

Avatar uživatele
Stříbrný

cochee

Aha, tedy po tvé opravě odpovídá 0,03 ÷ 1,0 Mpa ≡ 0,3 ÷ 10 bar čili atp (atmosfér)(bar a atmosféra = totéž). Na správné cestě by mohl být mosoj, zvlášť ten vadný solenoiďák. Zkoušeli jste, jestli z toho přívodu teče voda, předtím, než jste myčku připojili? Někdy se prostě vnitřek armaturky urve (zvlášť u šoupátka nebo ventilku) a přestože se tváří, že je otevírán, ve skutečnosti zůstává zavřený.

Avatar uživatele
Zlatý

kapka

Z přívodu (ze zdi) voda teče. :) Nedostane se do myčky evidentně. Ja doufam, ze tam je teda nějaká ucpavka, co půjde oddelat. A jestli je myčka vadna, tak mi ji přijdou ze servisu opravit. Už jsem tam psala mail.

Avatar uživatele
Bronzový

orwell

Mám doma stařičkou domácí vodárnu Darling s tlakovou nádobou a zde je vypínací tlak nastaven na 2,2 bary (at). Zapíná při cca 0,5. Ty 3 bary je opravdu hodně. Lze to nastavit v určitých mezích na tlakovém spínači utažením, či povolením matice regulačního šroubu měnícím tah jedné z válcových pružin vypínacího mechanismu.

Avatar uživatele
Zlatý

kapka

Ok, díky. :)

 

Zajímavé otázky v kategorii Bydlení a zahrada

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Bydlení a zahrada

Zlatý Drap 1104
Zlatý mosoj 923
Zlatý hanulka11 500
Zlatý gecco 468
Stříbrný cukrar 332
Zlatý Kepler 275
Zlatý Hlada 258
Zlatý marci1 253
Stříbrný elektrikář 247
Zlatý venkovan 238

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.