kapka

Jak si poradit s tlakem vody?

Mám víc otázek. Máme vlastní studnu a čerpadlo, ve sklepě nádobu a spínač, bojler na ohřev vody, pračku. Nikdy jsem neměla pocit, ze by nám tekla voda slabým proudem. Teď nám nejde zapojit myčka. Nejde do ni voda, zapojeno by melo být vše správně, měli jsme tu na to pána. V návodu je, ze tlak musi byt 0,03 – 0,1 Mpa. Což je minimálně teda 3 bary. Prý máme nejspíš malý tlak a proto nejde voda do myčky. Jak poznám, jaký máme tlak? Jak tlak zvysit na ty 3 bary aspoň? Něco nastavíme na současném zařízení nebo máme něco dokoupit, vyměnit?
A když už se ptám, tak mě zajima, jestli myčka běžně potřebuje nějaký nadstandardní tlak vody, protože ten náš, co máme mi přijde normální. Da se odhadnout tlak i bez přístrojů? Máte někdo doma aspoň tři bary tlak? Jak silným proudem vám teče voda? :)
Doplňuji:
Oprava: V návodu je, ze tlak vody musi byt 0,03 – 1,0 MPa (teď to opisuju), na bary si to prevedte sami, kdo tomu rozumí. :) A pak v tabulce poruch je, ze minimální průtok musi byt 0,5 l za minutu.
Jinak je teda ještě zajimavy, ze se na display objeví „H2O“ a myčka začne pipat (po nějaké době, co předstírá činnost). O tomto hlášení poruchy v návodu nic není. Měla by hlásit F6 E7 nebo F6 E1 když: vodovodní kohoutek je zavřený, tlak vody je nízký, hadice je ohnuta nebo jsou ucpané filtry na přívodu vody.
Já budu prostě mejt nádobí do smrti ve dřezu. -_- :D

Nejlepší odpověď
cochee

Situace je o to podivnější, že jsi převedla špatně jednotky. 1 MPa ≡ 10 bar, tudíž podle návodu vyhovující tlak vody je v rozmezí 0,3 ÷ 1,0 bar. 3 bary, o kterých si myslíš, že jsou OK, je moc, třikrát víc než max. V té souvislosti mě napadá, jestli v myčce není nějaká ochrana proti přílišnému tlaku, například snímač tlaku, který při přílišném přetlaku nedovolí napouštěcímu elmag. ventilu otevřít.

Další odpovědi
Hlada

Vodovod máte v pořádku. Myčka je vadná, pán je diletant.

Tlak 0,03 MPa je 0,3 Atm a pro názornost odpovídá výšce 3 m. Takový tlak si lze představit i bez manometru. Myčka tedy musí spolehlivě fungovat i kdybyste do ní pustili vodu z nádrže na půdě nepatrným čůrkem (0,5 l/min). Horní mez nemusíte kontrolovat. 10 Atm normálně fungující domácí vodárna nedá. Nastavuje se kolem 2 – 4 Atm.

gecco

Nyní nevím (neřeším – bydlím v paneláku), ale v RD jsem měl tlak ´uvnitř´ cca 6 atm (za redukčákem, ´zvenčí´ lezlo skoro 12 – výhoda bydlení na vesnici uprostřed kopce)…
😉
Ale obávám se, že na takto položenou otázku ti nikdo neodpoví.
Tlak je potřeba změřit – a od toho se pak budou odvíjet případná opatření – pozvi si instalatéra-vodaře.
Jen – je mi divné, že pračka funguje a myčka ne – neopomněl onen pán nějakou ´ucpávku´ v přívodu a nebo utevřít kohout?
😉

Drap

Na darlingu / čerpadle/ bývá tlakový regulátor, kterým jde částečně tlak zvýšit, nebo snížit.

mosoj

A teče voda nebo neteče.

Problémy, které se mohou vyskytnout a jejich možné příčiny v heslech
Myčka nepracuje
•Přerušený přívod energie (pojistky, vyzkoušejte zásuvku jiným spotřebičem)
•Zavřený přívod vody
•Nedovřená dvířka myčky
•Ucpaný filtr napouštěcího ventilu nebo na hadici

  • Vadný solenoidový ventil na přívodu vody

rigormortis

Myčky mají průtokové ohřívání vody…při poklesu tlaku může vzniknout var a zařízení se při poklesu tlaku vypne (sepne ochraný okruh).
Ohledně tlaku…doma jediné co můžete vypozorovat je průtok vody.
Zvýšení tlaku je možné výkonějším čerpadlem z vrtu nebo možná zvýšením tlaku ve vzdušníku (expanzomatu)…zkon­trolujte si nastavení domácí vodárny (spínače na tlak), nadimenzování čerpadla.

Často postačí instalace ovládací jednotky s frekvenčním měničem (mění otáčky motoru dle požadovaného tlaku)
http://eshop.cer­padlavrchlabi­.cz/archimede-frekvencni-menic-ridici-jednotka-cerpadla_z2478/

sanskrybastr

Ahoj. My měli doma docela podobný problém. To, že myčka potřebuje o něco větší tlak vody je celkem normální. Jinak co se týče toho, jak poznat jaký máš doma tlak vody, tak na to se celkem hodí digitální manometr. Dá se sehnat třeba tady: https://eshop­.afriso.cz/elek­tronicke-merici-pristroje/digitalni-manometry/c-35

kapka

Do hadice voda teče, to je zkontrolovano. Nedostane se asi do myčky, nevim proc.

mosoj

Vadný solenoid (elektromagnetický ventil na vodu) nebo elektronika jeho ovládání. Může být i ucpaný, nebo tam byla z výroby daná zátka, kterou je třeba před uvedením do provozu vyndat.

mosoj

Obyčejně se tam ta zátka dává, aby se nedostaly nečistoty do sedla ventilu během přepravy a montáže.

kapka

Dobře, prozkoumame to ještě. :)

kapka

V návodu je, ze tlak musi být 0,03 – 1,0 MPa. Mych převodů na cokoliv si moc nevsimejte. :D Kolik je to teda barů nebo atmosfér?

cochee

Aha, tedy po tvé opravě odpovídá 0,03 ÷ 1,0 Mpa ≡ 0,3 ÷ 10 bar čili atp (atmosfér)(bar a atmosféra = totéž). Na správné cestě by mohl být mosoj, zvlášť ten vadný solenoiďák. Zkoušeli jste, jestli z toho přívodu teče voda, předtím, než jste myčku připojili? Někdy se prostě vnitřek armaturky urve (zvlášť u šoupátka nebo ventilku) a přestože se tváří, že je otevírán, ve skutečnosti zůstává zavřený.

kapka

Z přívodu (ze zdi) voda teče. :) Nedostane se do myčky evidentně. Ja doufam, ze tam je teda nějaká ucpavka, co půjde oddelat. A jestli je myčka vadna, tak mi ji přijdou ze servisu opravit. Už jsem tam psala mail.

orwell

Mám doma stařičkou domácí vodárnu Darling s tlakovou nádobou a zde je vypínací tlak nastaven na 2,2 bary (at). Zapíná při cca 0,5. Ty 3 bary je opravdu hodně. Lze to nastavit v určitých mezích na tlakovém spínači utažením, či povolením matice regulačního šroubu měnícím tah jedné z válcových pružin vypínacího mechanismu.

kapka

Ok, díky. :)