cizrna

Jak si poradit s pračkou?

Ahojky,
rodiče jsou na dovolené. A nakupila se mi tu hromada prádla. Jen nějaká trička, ponožky a spodky, které mi už dochází…
Nikdy jsem předtím nepral a teď nevím, co s tím. Dokážete aspon odhadem (předpokládám, že všechny pračky fungujou na podobným principu) napsat, co mám naklikat a podobně, abych vypral?
Pochopil jsem jedině to základní tlačítko “start” tím se pračka zapne :D no ale co dál? Pak tam jsou nějaká tlačítka na stupně, otáčky a nějaké funkce. Ještě můžu otevřít takový ten šuplík, kam se lijou tekutiny, jsou tam ale dvě přihrádky? Na co?
Někde jsem četl, že se třídí podle barev. Jako vážně? To mám černý, modrý a šedivý fusekle prát zvlášť? Pak ještě jedny pruhovaný a bílými puntíky :( jsem z toho zoufalej :( ch jo

Nejlepší odpověď
paul1

Prádlo rozdělte na bílé a barevné a potom zavolejte sousedku

Další odpovědi
Edison

Jestli najdeš program na syntetiku, tak používám ten, prakticky na všechno… Ono taky dnes prakticky všechno prádlo syntetiku obsahuje. Prací prostředek leju přímo do bubnu a mám klid.

Prádlo třídím jen tmavý/barevný/bílý. Pokud má pračka „přinastavení“ na „extra špinavé“, používám jej, pokud má pračka program „šetrné k prádlu“, použiju jej, pokud má pračka něco jako „snažší žehlení“, použiju jej…

Zkrátka… hlavně jednoduše a nepodělat se z toho… 😁

Hlada

Prádlo rozděl na bílé a barevné.
Z cedulek na jednotlivých kusech prádla zjisti teplotu. Zvol podle nejnižší.
Najdi si manuál k pračce.
Do příslušných přihrádek dej prášek a aviváž. Množství najdeš na krabici.
Podle manuálu navol program, teplotu a otáčky. Raději nižší, protože buben asi nenaplníš. Nejspíš syntetiku, 40°, 600.
Pusť vodu a jestli nemáte odpadní hadici na pevno, dej ji do odpadu.

aliendrone

Zásadní chyba je, žes nenapsal značku/typ pračky. Takhle ti TĚŽKO někdo prozradí něco víc, než sice platné, nicméně pouze obecné (a tedy v dané situaci téměř k ničemu) návody. Vyhledej na netu manuál k pračce a tam si počti.

Šuplík „kam se lijou tekutiny“ jen se 2 přihrádkami? Tak to už jsem drahné roky neviděl, obvykle jsou tam 3–4. Dvě jsou vzadu otevřené, ta větší slouží k dávce prášku pro hlavní praní, menší k prášku na předepírku, pak jsou tam 1–2 na tekutiny, ty nejsou vzadu otevřené a mají v sobě „komínek“ – přepad. Pokud je taková jedna, slouží na aviváž, pokud jsou tam 2, tak ta druhá je na takové ty věci, jako je Vanish atd. (teď nwm, jak se tomu správně nadává) Nepřehlédls něco?

Protože říkáš trička, fusekle a spodky, tipuji že hlavní matroš bude pravděpodobně BAVLNA (málokdo nosí plasťáky – full syntetiku). Takže BACHA, bavlněné hadry MUSÍŠ třídit, jinak ti hrozí, že se „zaperou“ (obarví mezi sebou)!

Bílé hadry per VŽDY samostatně! Barevné rozděl na světlé a tmavé, tím minimalizuješ riziko, že bude hodně znát, když ti černé tričko obarví světle žluté. Tohle je na dlouhé vysvětlování, např. syntetika nepouští, takže můžeš i černé se světle žlutým, jde o to mít praxi. Jestli nechceš riskovat, vyper jen bílé a tmavé (zvlášť), s barevným světlým počkej, až se vrátí rodiče.

Teplotu max. 40°C (pro jistotu), otáčky ždímání… asi takhle. Čím nižší, tím k prádlu šetrnější a bude to méně „zmundované“. Pokud nejsi z těch, co trička žehlí, stačí je po vyždímání ve vzduchu protřepat a dobře vyvěsit (buď na plastové ramínko nebo za spodek kolíčky na šňůru). Nebude to sice jako „z pod žehličky“, ale k unošení to bude, ono se to v průběhu dne na tobě samo srovná. Ergo bych zvolil 1000ot/min (více ale NE!), protože prádlo bude lépe vyždímané > rychleji suché. Fuseklím a spoďarům jsou otáčky fuk čím víc, tím lépe. Rozhodující jsou značky na cedulkách, které říkají co můžeš a co ne – přesně jak píše Hlada.

Takže souhlasím s Hladou – program syntetika, teplota 40, ale otáčky 600 jsou nedostatečné, vyndáš to značně MOKRÉ. Když dáš program bavlna, tak bude pravděpodobně použita vyšší teplota (60°C) a tedy značně vyšší riziko zaprání.

V dnešní době chlap MUSÍ umět prát (vařit a žehlit), nestačí že umí zatloukat hřebíky apod., tak to prostě je. Sám vidíš, že jsou situace, kdy se to šikne, takže bys měl využít šance a z mutter vytáhnout co a jak – především zkušenosti v třídění prádla jsou neocenitelné a získávají se za dost nepříjemnou cenu (zničení hadrů zapráním).

Držím palce! ;) :D :D

Ještě dodatek – jestli používá matka prací kapsle, tak ty se hází spolu s s prádlem rovnou do bubunu.

Kepler

Bez návodu od výrobce to bude problém. Jedna přihrádka bývá na prací prášek (cca 2 dcl), druhá na aviváž (nemusí být). Musíš zjistit která je která. Obvykle volím standardní program na praní při 40 st., otáčky na max. Prádlo se třídí jen na bílé a barevné. Pokud ty barevné věci už byly víckrát prané, nehrozí, že by sis zabarvil bílé věci. Pokud návod nemáš, uveď typové označení pračky a já ti jej snad najdu na netu.

Mc Merkurion

… zavolej nějaký kámošce, ona ti ráda poradí, ti ochotnější to udělaj za tebe … věř mi, do praní se ženským nemontuju …

Edison

Aliendron nepřekvapil. Pojal odpověď po svym = obšírně… Podle jeho návodu bych teda fak nepral. 😁 A to jen pro to, jak to popsal složitě. 😁