Jak si počítač nenakazit virem?

Snad každý měsíc řeším problémy s viry, většinou to končí formátováním. Už jsem zoufalý. Jsou Windows tak děravé, nebo já? Co byste mi poradili, abych dělal líp? Někteří mojí známí antivir ani nemají a počítač jim šlape.

Nejlepší odpověď
roy_x

Pravděpodobně nejdůležitějším faktorem je obezřetné chování na webu a při instalaci programů. Někdy se říká, že profíci opravdu antiviry nepotřebují. Kolik z nich má vir v systému, nevím a asi to neví ani oni, když nemají antivir. 🙂 Ale často ani antivir vir nerozpozná. 😉
Důležité je kombinovat několik ochran najednou: 1. obezřetnost (vyhýbat se warezu, crackům, cizojazyčným webům s tímto obsahem, instalaci neznámých programů, bezhlavému zapojování cizích USB klíčenek, otevírání neznámých e-mailových příloh – hlavně anglicky pojmenovaných –, …), 2. mít softwarový a třeba i hardwarový firewall (součást routerů), který hlídá porty a chrání před útoky, navíc dokáže upozornit na podezřelé chování programů (když se najednou proces explorer.exe hlásí na servery do Číny, je něco v nepořádku…), 3. mít kvalitní antivirus s neustále aktualizovanou databází, 4. pravidelně záplatovat Windows (kdo říká, že záplaty jsou k ničemu, lže; aktualizace jsou základ), 5. používat co nejčistší software (tj. minimalizovat použití různých cracklých edic komerčních programů, často jsou k nim přibaleny potvůrky crackera), 6. používat i antispyware (nemusí být nutně v reálném režimu ― jako antivirus ―), protože některé antiviry jako antispyware fungují taky, a jednou třeba jednou týdně provádět kontrolu disku. 7. Virům se dá utéct tak, že člověk použije systém, který je vůči virům pro Windows imunní. (Linux, Mac OS X, *BSD, aj.).