autacek

Jak si nejlépe vyhodit z kopýtka a z čeho toto slovní spojení vzniklo ?

Nejlepší odpověď
iceT

Třeba takto
http://www.ka­fe.cz/vtipy/vi­deo/jen-tak-si-vyhodit-z-kopytka-6816.aspx

Bohužel, odklaz je nefunkční.

Další odpovědi
annas

K původu tohoto spojení.

„Vyhodit si z kopýtka je rčení původně ševcovské“ – zmiňuje Karel Čapek.

Jinak ze zastaralého a školometského slovníka je možné se dovědět víc:

Jedním z významů sloveso vyhodit je novočeské mrštit. Kopyta má nejen kůň (občas vyhodí kopytem), ale i švec.

"Švec používal kopyto ke své práci. Když měl botu hotovou, sundal ji s kopyta , mrštil s ní. Přece si vydělal na živobytí, mohl si dopřát něco lepšího, tudíž měl i čas zahýřit si, zadovádět si, zabavit se.

Kdo později použil toto rčení pro ostatní jedince, se už nedovíme."

Jinak vyhodit si z kopítka = zabavit se, vesele řádit a vyvádět.

Vyhazovalo se z kopýtka už v době, i když mobily neexistovaly.. Navíc když se člověk choval slušně, nebylo třeba nic dělat tajně a bát se, že ho někdo uvidí … I

Doplňuji:
Jak nejlépe? Záleží na vás – např. vypadnout z každodenního zaběhnutého stereotypu a setkat se s přáteli, stručně řečeno: udělat si něčím radost i bez hýření …

anonym

viz též:
emamamisu
„že si chce po určitý čas prostě vyhodit z kopýtka.
např. jít zapařit s kamarádkami a vrátit se po půlnoci aniž by musela psát SMS a poslouchat uštěpačné poznámky. zvednout si sebevědomí flirtováním. zajít na kávu s bývalými spolužáky či přáteli (muži) aniž by byla v presu, že ji někdo z vašich známých uvidí a bude ihned referovat.“.
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/co-znamena-ve-vztahu-kdyz-muz-ci-zena-rekne-dame-si-pauzu-ale-rozchod-ne