Weroniq

jak si navyknout na formální oblečení, když jsem zvyklá nosit džíny a mikinu..

nesnáším šaty/sukně a ve vysokých podpatcích nedokážu pořádně chodit a ještě mě z nich bolí nohy, nemám ráda kousavé svetry nebo jiné pulovery.. nejlépe se cítím prostě v džínech, tričku a keckách, ale vím, že až dostuduju, tak vzhledem k zaměstnání se budu muset začít oblékat jinak :( nevím jak si na to zvyknu, hledám nějaký kompromis v oblékání a abych hlavně pak nemusela vyměnit celý šatník, což by bylo finančně dosti nákladné

Nejlepší odpověď
chudst

  1. nemame zde minule stoleti. Misto sukne muzete chodit ve spolecenskych kalhotech urcene pro damy.
  2. kde se pise, ze zeny coby formalni obleceni musi chodit v botach na podpatku?
  3. kde se pise, ze svetry jsou soucasti formalniho obleceni? Co treba obycejna kosile se sakem? Nebo pouze se slusnym decentnim trickem?
  4. ve spouste pracich neni pozadovano formalni obleceni; takze mozna budete moci chodit v tom, co je vam pohodlne (= rifle a tricko).
  5. „Oblect se slusne/formalne“ neznamena v dnesni dobe „oblect se nepohodlne“.

Doplňuji:
Michal Kole: „prekecej zamestnavatele“ – no, to se snadnejsi rekne, nez udela. Je-li cely kolektiv oblecen slusne, pak se vyjimka udeluje dost tezko, dost mozna uslysi: „Pokud se nejste v takove jednoduche zalezitosti schopna prizpusobit, nepotrebujeme vas tu.“ Na oblek se da zvyknout, stejne jako na spolecenske saty. Ja si v tom driv taky pripadal jak blazen, kdyz jsem sel jednou za rok do divadla. Pote jsem to musel z urciteho duvodu nosit temer kazdy vikend… a ted mi to vubec neprijde, dokonce ho nosim rad.

Weroniq: satnik budete muset asi doplnit, ale to neznamena, ze ho budete muset cely vymenit! A hodne zalezi, cim ho doplnite. Pokud nemate slusne spolecenske obleceni, ktere se k vasemu postu hodi, pak ho proste budete muset dokoupit – ale neni potreba kupovat to, co jste psala, ze nechcete, ale nahradit to treba napriklad tim, co napadlo me. Aby to pak nebyla nejaka nakladna palka – co si to postupne kupovat uz ted? Vse to, co jsem vyjmenoval, muzete nosit i v beznem zivote.

Další odpovědi
baghira

Ano, součástí některých prací je i odpovídající pracovní oděv. Myslíš, že zedník se trápí tím, že není zvyklý na vaťák, jeřábník na montérky nebo horník na fáračky? Jeden můj známý manažer bere sako, košili a kravatu jako pracovní oděv (a taky mu říká „montérky“ a převléká se do něho jen v práci – nikde není práno, že v něm musíš být celý den i na cestě z práce.)

K cenové náročnosti – pokud firma požaduje dress-code, zpravidla vyplácí i příspěvek na ošacení (nebo je to na pozicích, kde tě to vzhledem k platům nemusí až tak trápit).

pokazdejinak

Weroniq – můžu ti doporučit koukni na modnipeklo.cz – autorka Ada tam docela vtipně tepe do nevkusných oblečků z ulice, ale taky tam jsou články o tom, jak se oblékat hezky a vkusně, jak nakupovat, aby se ti části k sobě hodily a mohlas je kombinovat, je tam i něco o materiálech… prostě myslím, že by se ti hodně článků mohlo hodit :)

led

Trochu vám (odpovedajúcim) budem oponovať.
Niekde žiadajú len formálne spoločenské oblečenie. Niekde zamestnávateľ priamo určí oblečenie (citujem z interných predpisov)
ženy:biela blúzka – s malým výstrihom prípadne biela košeľa so šatkou alebo kravatou, čierna sukňa nad kolená – nie mini, pančuchy, čierne topánky na vysokom opätku
páni: čierny (tmavý) oblek, biela košeľa s kravatou, čierne poltopánky.
Teraz čo robiť? Prijať podmienky zamestnávateľa a pracovať, alebo neprijať -nie je mi to príjemné, nepohodlné, neviem si zvyknúť- a nájsť si prácu inde.
Asi si budete musieť zvyknúť.

anonym

Ač je to spíše ženská otázka, kupodivu reagovala převaha mužů, možná, že jsme v oblečení věcnější a neděláme z toho takovou vědu.
Podívej, zatím studuješ a máš jiné hodnoty a priority. Jak budeš zrát, postupně dojde i vývoji těchto.
Já, když se dostal do světa středního managenentu, jsem bral sako a kravatu jako montérky, zkrátka pracovní oděv.
Samozřejmě jsem mohl dělat sadové úpravy v džínách a pohodlném tričku, ale to bych zas neuživil rodinu, – 2. dítě, žena na mateřské.
Vlastní zodpovědnost tě včas patřičně nasměruje.
A ostatní mají pravdu, v ženském formálním oblečení máte daleko větší prostor kombinovatelnosti a časem si nalezneš svou tvář.
Dcera řešila podobný problém a nakonec nosí různé volné šaty, halenky, kalhoty a kabátky, sem tam nějaké šperky a koketní šály i šátky a docela se v tom našla. Pro denní nošení postačují i boty s nižším podpatkem, i když jako milující otec občas běhám s opravami ošlapaných patníků na lodičkách.
Každopádně to ženám propůjčuje žádoucí eleganci a prudce stoupne tvá šance na seznamovacím trhu. Možná už teď na tebe čeká tvé životní štěstí po proměně z Popelky v princeznu.

Michal Kole

Co budeš dělat za práci ?

Překecej zaměstnavatele nebo mu spíš dej papír, že nejsi socializovaná a nemůžeš pracovat mezi lidmi, ale z domova a doma můžeš chodit klidně v pyžamu.

Můžeš argumentovat tím, že když ti nenechá džíny, že se budeš cítit nesvá a že to bude ovlivňovat tvůj pracovní výkon.

Na maturitě jsem si v obleku taky připadal jak debil.

Mě je osobně jedno jestli bude mít zaměstnanec na sobě oblek nebo bude oblečen jako punker.

Někdy je jiné oblečení nutné z bezpečnostních důvodů. Svářeč, kalič (kalič kovů, ne ochlasta v hospodě), v obleku by taky vypadal zajímavě

Berušinka

Fakt nechápu, proč byla tahle otázka přesunuta do anket!!!
Normální otázky můžeme rovnou zrušit, když skoro každá padá do anket. Ach jo.

chudst

To ne, spoustu se jich do anket hodi daleko vice, nez jinam. Ale zrovna tuhle bych do anket nepresouval, to s tebou naprosto souhlasim.

Berušinka

Musím se spojit s Dr.Axlem – to je bojovník přes dobrou úroveň odpovědí. „Blbosti“ tu nechají, otázky přesouvají do anket, řádí tu znuděné děti …

anonym

Už jsem tady berušinko, copak se zase děje?
Kdopak nám to kydá na dvoreček?

chudst

No, ktere blbosti? Pokud vidis blbost, mas sama moznost ji presunout do aktualit ci zabavy. Dale – administratori za to casto nemohou, obcas to tam presunou i stribrni ci zlati uzivatele.

Bohuzel s tim, co uz je v Zabave nemuzes nic udelat, akorat napsat adminum mail. Osobne bych to nechal vsak na danem zakladateli otazky, jestli se ozve ci nikoli. (Na druhou stranu je pravda, ze pokud jsou tu slusni novacci, tak pravdepodobne nebudou psat ihned administratorum „Proc jste mi otazku presunuli?!“ Takze zde by to chtelo vytvorit neco, co by tento most preklenulo. Dat napriklad toto upozorneni do kodexu (pokud tam neni receno, z hlavy nevim).)

Co se tyce znudenych deti – neni to zase tak strasne. Obcas jsou tu sice navaly „blbosti“, ale neni to tak zle. A vzdy, kdyz se ti to nelibi, muzes pozadat o smazani otazky a ona docasne (ci posleze natrvalo, uznaji-li to moderatori) zmizi – coby stribrna tu moznost mas.

baghira

Ono by stačilo, aby se u přesunuté otázky objevila automaticky poznámečka, KDO ji přesunul. Adresnost zvyšuje odpovědnost, anonymita ji snižuje.

chudst

Souhlasim. Naprosto. Take bych byl proto to zavest. Kdyz uz chce nekdo neco presunout, tak by si to mel dokazat obhajit. Jen zavest pravidlo, aby se pripadne spory neresily zde, ale mimo Odpovedi (pokud se to nevyresi osobne, tak pres administratora).

anonym

Také se přidávám, takhle to jen přidělává zlou krev, usnadňuje mstivou zášť, léčení mindráků a zneužívání anonymity.
Údajně teď přes dovolené zaskakují brigádníci, kteří, když si nejsou jisti, tak to rovnou šoupnou do univerzálních aktualit.
Ale domnívám se, že to není tak fatální problém, aby stál za to, jej nějak řešit, jsou tu horší nešvary a hlavně ubližující útoky. Díky tomu většina těch dobrých ze začátků už dávno utekla, ke škodě poklesávající úrovně.