SanJay .

Jak si mám jinak vyložit frázi „co tě nemá“?

Nejlepší odpověď
annas

Tato fráze souvisí s jedním z významu slovesa mít. Jako vždy ověřuji v jazykových zdrojích, tentokrát PSJC.

„Vyjadřuje totiž existenci někoho n. něčeho vůbec, o koho n. oč má podmět zájem n. kdo n. co se v zájem uvádí.“

To tě nemá je fráze stará . = uvádí se zřejmě v různých významech.

Znám ve stejném významu, jak uvádějí příklady:

„Co tě nemá. Kde pak zlato“ ( Šim.) = co tě napadá.
„Co vás nemá! Bál!“ ( A. Mrš). Co tě zase má? (Kosm.) = co se stalo?

Další odpovědi
Lamalam

Nebuď bláhový.

arachis

Že jsi vedle jako ta jedle. Jejda nebudeš potřebovat i na toto nápovědu? Prostě mimo mísu.

Klaproth

„Jak jsi na to přišel?“