zjentek

Jak si efektivně stěžovat v případech, kdy nám v sousedství nad baráky o víkendech opakovaně lítá dron?

Dle platné směrnice ÚCL se může dron ocitat nanejvýš 100m od nejbližšího objektu, přičemž může být vypouštěn max. do výše 100m, takže je jasný, že vertikálně předepsanou vzdálenost pilot dodržet nemůže. Jak si tedy vysvětlit chování pilota, který navádí svůj dron a posléze krouží nad hustě osídlenou lokalitou?

Jakým způsobem si účinně stěžovat?

Nejlepší odpověď
Mp2

Otázkou je, proč ti to vadí…

Pokud to dělá jen zvuky a nikdo ti nestalkuje opalující se manželku, potom tomu nerozumím.
Je to jako když nékdo o víkendu seká trávu..

My tu máme třeba LIDL.. A na prázdný strané parkovišté jezděj týpci s malejma benzinovýma RC autama :)
I když by někdo mohl dělat problémy a stěžovat si, nikomu to nevadí…

Další odpovědi
Kepler

Stěžování je k ničemu. Sestřelit! Vzduchovka by mohla stačit.

elkon

A proč by to nemohl dodržet. 100m od tebe a pak 100m na výšku dělá pak vzdušnou čarou od tebe kolem 141m. Není žádný problém to dodržet, pokud bude chtít. A jestliže nemá kameru, o nic nejde. Když ti to vadí, tak ho sestřel třeba bumerangem.

led

Nejjednoduchšie je odfotiť dron, tak, aby bolo vidno, že dokázateľne svojim letom porušuje letecké predpisy pre drony aj s časom letu a obrátiť sa na najbližšie oddelenie Polície ČR alebo na letecký úrad.
Pozrime sa na „Předpisy pro létání s drony v ČR
…V ČR má na starosti letecké předpisy Úřad pro civilní letectví. Provoz bezpilotních prostředků určuje letecký předpis L2 – Pravidla létání v Doplňku X. Bohužel jako každý předpis, i tento je napsán tak, že je obtížně pochopitelný pro letectvím nepolíbené. Pokusíme se jej vyložit trochu srozumitelněji pomocí základních otázek, které mohou napadnout každého nového majitele dronu…
V průběhu vzletu a přistání se nesmíte přiblížit k osobě na méně než 50 metrů horizontálně (kromě pilota nebo doprovázejících osob). Pro drony do 7Kg platí, že minimální vzdálenost od osob a staveb musí být bezpečná. Pro ty s větší hmotností už je to omezeno na 100 metrů horizontálně k osobě a 150 metrů k husté zástavbě. Dále nesmíte létat blíže oblačnosti než 1500m horizontálně a 300m vertikálně bez ohledu na hmotnost dronu.“ http://www.dro­neweb.cz/legis­lativa-provozu-dronu/item/37-predpisy-pro-letani-s-drony-v-cr

Jeden z bodov predpisov pre lietanie s dronmi hovorí „pilot musí na dron vidieť voľným okom, bez ohľadu na jeho vertikálnu a horizontálnu dostupnosť“ to znamená, že aj keď má dron technickú ovádateľnosť napríklad 2km, nesmie byť od pilota ďalej, než viditeľnosť pilota voľným okom bez použitia technických pomôcok (neplatí pre okuliare, pre tých čo sa hrajú zo slovíčkami) tj.v priemere 100m. Pilot zodpovedá za prípadné škody spôsobené dronom… v takomto zmysle znela informácia od firmy, ktorá s dronmi oficiálne vykonáva dokumentačné, pátracie, servisno-montážne a iné práce.
Vojenské a bezpečnostné drony podliehajú iným predpisom

anonym

drony jsou snadno dostupné hračky a lidi si to dnes kupují stejně jako vy jste si třeba hrával s dálkově ovládaným autíčkem. Takže toho bude pořád víc a víc, tomu se nevyhneme. Mnohde budou drony součástí třeba nějakého autonomního systému pro sběr meteorologických dat v určité výšce, a protože budou tak levné bude je mít třeba každá lepší domácí meteostanice. Zkrátka bude to stále běžnější. Zbytečně bych se nenervoval něčím tak nepodstatným, ačkoliv je to jistě vaše právo a težko vám mohu kázat jak to pro vás má být důležité. Přesto si myslím že si prakticky stížnostmi nijak nepomůžete.

Komu si budete stěžovat až eshopy budou doručovat balíky výhradně pomocí dronů (a ta doba jistě také příjde, je to až příliš prakticky výhodné, rychlé a levné) …

anonym

Bohužel tu nezaznělo jedno důležité upřesnění. To pravidlo o maximální výšce 100m platí jen v oblasti která je blízko letiště a pouze pro drony s hmotností převyšující cca 0,91kg. Pokud je lehčí, toto pravidlo se na něj nevztahuje.

led

To je definované pravidlo, ktoré je súčasťou „Leteckého předpisu L2 – Pravidla létání v Doplňku X.“
V súčasnosti sa pripravuje povinná registrácia dronov.

led

Mp2, treba si uvedomiť, že na drony, na rozdiel od pozemných hračiek, sa vzťahujú „Předpisy pro létání s drony v ČR“ bez ohľadu na to, či majú kameru, alebo nie.
zjentek má pravdu, takže sa niet o čom baviť.

zjentek

„I když by někdo mohl dělat problémy a stěžovat si? Otázkou je, proč ti to vadí…?“

Jeden by řekl, že soudnýmu čoekovi důvod dojde: Pilot létá s dronem tam, kde mu to směrnice výslovně zakazuje. Za bé- nejsem majitrelem kvalitního dalekohledu, čili jinak fakt neposoudím, kolik kamer na dronu je a jak jsou vyspělé… A TO MNĚ VADÍ!

anonym

Stejně jako vám na hlavou lítá obrovské množství družic u kterých vůbec netušíte jak kvalitní optikou disponují, zda vám to vadí či ne zřejmě jejich provozovatele až tolik nezajímá 🙂 Tohle se obtížně podchycuje obecnými pravidly.

zjentek

2eklon, Kepler: Vaše odpovědi mně připomenuly, jak je život krutý… Totiž ten dron sestřelit nemohu ;(, protože není můj. A víte co? Nemohu jej sestřelit, i kdyby můj byl! Je to kruté století. Kupiš cednik- teče, zaletuješ- necedi! Každopádně vřelé díky za odpovědi, však víte- taky umím poradit.

zjentek

Jo a eklon, co nechápeš na tý části, kdy DRON LÍTÁ NAD HUSTĚ ZASTAVĚNOU LOKALITOU? He?

anonym

Ten dron bych nedoporučoval sestřelit už jen proto, že ve svém počínání budete pravděpodobně zachycen právě na jeho kameře, a jen tím že ho zničíte rozhodně nezničíte záznam který mezitím doputoval do mobilního telefonu uživatele, který jej samozřejmě ochotně poskytne policii při vyšetřování kauzy „kdo to tady sakra střílel v hustě oblasti plné dětí“ 🙂 Takže bacha na to

elkon

Za prvé se nauč číst a za druhé, proč bych to nechápal (mě je to celkem jedno, ale on neumí počítat), spíš to nechápe tazatel, když se ptá.

zjentek

To se tady jako bavíš s kým? Co jsou tozačasy tywoe?
Ježiši, dudu, seš to ty?

dudu

Čeče neblbni.

elkon

Sorry, nevšimnul jsem si, že se jedná o tebe, tak jsem psal o tazateli.