Tazman

Jak šetrně odstranit "rez/nános" na desce plošných spojů?

Dobrý den,
samotná otázka je sice dostatečná, ale rád ji ještě upřesním. Mám několik starých počítačových součástek, některé vyrobené již v roce 1991. Jedná se třeba o základní desky 286, grafické karty Trident a podobně. Drtivá většina těchto součástek by měla být plně funkční. Nicméně na některých je "rez" či... (no co jiného by to mohlo být?). Ještě před samotným zapojením a spuštěním, chci provést co nejdůkladnější údržbu.

Jedná se mi o to, abych tuto "rez" (světle šedý až zelený nános) velmi šetrně odstranil a zároveň snížil riziko poškození spojů na minimum. Něco dostatečně účinného, ale přitom šetrného. Rád bych odstranil jen tu "rez".

P.S.: Ano, jsem fanda do starých PC a starých operačních systémů. A ano, pokud máte podobnou "úchylku", můžete mi napsat zprávu i na toto téma. :-)

Zajímavá 0 před 2054 dny Sledovat Nahlásit

Odpovědi
mosoj

Hrubé čištění nadělá více škody než užitku. Převážně se jedná o oxid měďnatý.
Vezmi hrubší štěteček a vše včetně plošných spojů očisti izopropylalkoholem. Pak dokonale otři a osuš. Plošný spoj potom přetři lakem na plošné spoje.
Větší důraz než na součástky bych kladl na čistotu těch plošných spojů a to z obou stran. Pozor desky jsou vícevrstvé !!! Nechat po čištění řádně vysušit.

0 Nominace Nahlásit

gecco

Ultrazvuk...
Nic jiného není dostatečně šetrné a současně aspoň ´nějak´ účinné.
___
Ledaže bys všechny SMD (...) sundal, desku vyčistil a součástky pak napájel zpět...
;-)

0 Nominace Nahlásit

Diskuze k otázce
Tazman

Gecco: Děkuji za odpověď, ale toto řešení skutečně není v mých možnostech. K ultrazvuku se jako smtelník nedostanu a rozhodně nemám možnost vše odpájet a poté opět připájet zpět.

Nějaké řešení pro běžné smrtelníky by nebylo?

před 2054 dny Odpovědět Nahlásit
gecco

Ultrazvuk není až tak nedostupný (konkrétně nedávno byly čističky za ´pár peněz´ v jednom nejmenovaném řetězci...
;-)
Ale pokud nemáš vlastní, stačí zajít do libovolného servisu elektroniky, ultrazvukovými lázněmi jsou vybaveny snad všechny.

před 2053 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Počítače a internet