annaanna

Jak sestrojit trojúhelník podle výšky na stranu a, těžnice na stranu a a poloměru kružnice opsané?

Ahoj, můžete mi poradit, jak sestrojit trojúhelník podle výšky na stranu a, těžnice na stranu a a poloměru kružnice opsané?

Nejlepší odpověď
Quimby

  1. Bod A
  2. Libovolně sestroj výšku na stranu a = úsečka AV
  3. Kolmá přímka na AV procházející V = budoucí strana a
  4. Pomocí těžnice můžeš sestrojit trojúhelník AVS, kde S je střed strany a.
  5. Nyní můžeš sestrojit polopřímku na které leží střed kružnice opsané.
  6. Z toho, že kružnice opsaná prochází bodem A a ty víš její poloměr, můžeš určit její přesný střed.
  7. Zbylé body určitě leží na přímce a i na kružnici opsané.
  8. Máš trojúhelník, ještě můžeš uvažovat, kolik existuje takových řešení.