Avatar uživatele
Bronzový

Jak seřídit vlhkoměr? Jak poznám který ukazuje správně?

Koupila jsem si vlhkoměr vzduchu, mechanický konkrétně tento http://www.zbozi.cz/… pak jsem si koupila i digitální tento http://www.zbozi.cz/… ale každý ukazuje jinak rozdíl je cca 15 až 20%, tak jsem si koupila třetí, také mechanický v OBI, abych porovnala, který ukazuje správně, ale ten třetí ukazuje ještě o 10% více:-(((

Napadá vás jak zjístit, který ukazuje správně?

Všem předem děkuji za odpovědi.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Odpoveď byla označena jako užitečná
Avatar uživatele
Zlatý

Kontrolu vlhkoměru lze udělat velmi přesně a levně v domácích podmínkách.
Pro každý vlhkoměr pak bude existovat určitá korekce, ale hodnotu relativní vlhkosti naměří správně ( + ta korekce).

Postup vychází z velmi jednoduché skutečnosti a to že vlhkost nad nasyceným roztokem kuchyňské soli (chloridem sodným) je vždy a přesně 75 % při 20 stupních celsia.

Vezmi průhlednou PE krabičku dej do ní trochu vody a kuchyňskou sůl. Soli tolik aby se roztok nasytil a zbytek soli zůstal nerozpuštěn. Takovou tu řídkou břečku. Do krabičky polož dva dřevěné hranolky a na ně polož vlhkoměr tak aby se nenamočil a viděla jsi na stupnici. Krabici uzavři a několik hodin čekej a pozoruj vlhkoměr. Správně ukazující vlhkoměr by měl ukazovat při 20 oC právě těch 75 % rel. vlhkosti . Pokud neukazuje , poznamenej si rozdíl a ten vždy k naměřené hodnotě přičti nebo odečti.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
http://www.odpovedi.cz/…

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Bronzový

Vidím zde porušení metrologické zásady č.1 a hned dvakrát. Tuto zásadu vyjadřuje následující tvrzení, mnohokrát ověřené praxí: "Máte-li jedny hodinky, vždycky víte, kolik je hodin. Máte-li dvoje, nemůžete si být nikdy jisti." :-)
Ale teď vážně. Porovnávat údaje měřicích přístrojů lze pouze za stejných podmínek a to srovnáním s přístrojem podstatně přesnějším. V tomto případě se jedná spíše o hračky. Jejich kalibrace na metrologickém pracovišti by vyšla asi na několikanásobek jejich pořizovací ceny. Pokud bych si něco takového pořizoval, tak asi hygrometr viz odkaz
http://originalgrowshop.cz/…
Pokud bych chtěl už porovnávat tyto hračky s něčím, použil bych rovněž patrně tento, s udávanou chybou +/- 1%, nebo nějaký skutečně "profi" výrobek. Pak se nabízí otázka, zda nebylo lepší investovat cca 600,- Kč do seriózního výrobku, než 3x za sebou do zmíněných hraček.


Avatar uživatele
Zlatý

Když ho vložíš do vody, měl by ukazovat 100% nebo ne?


Avatar uživatele
Zlatý

Ano napadá. Navštiv Český metrologický institut.
Doplňuji:
orwell > ani za 600 nekoupíš žádný zázrak. Dělám v laborce, profesionální zkalibrovaný hygrometr stojí od 10000 Kč nahoru.

Zdroj: https://www.cmi.cz/

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

Lamalam

mosoj > chemie mě živí, ale o tomhle jsem nikdy neslyšela. Díky za tip, je to velmi zajímavé. V pondělí to v laboratoři vyzkouším.

Avatar uživatele
Bronzový

orwell

To Lamalam: Souhlasím, on i ten zmiňovaný za 600,- nebude mít to slibované 1%, ale k účelu požadovanému zzzlatokopkou by mohl vyhovět. Pracoval jsem dlouhá léta v elektrotechnice a je mi známo, že ceny měřicích přístrojů se pohybují ve značném rozmezí a každé zvýšení přesnosti (byť jen o jednu třídu) se draze platí. Běžně jsem používal např. 3,5místný multimetr za cca 700,- Kč, ale měl jsem na stole i 6,5 místný stolní za 35 000,-. A to jsem ještě z levného kraje.

Avatar uživatele
Bronzový

zzzlatokopka

Já si chtěla po domě měřit vlhkost, mám asi 10 místností, nepotřebuji to úplně přesně, ale mám nové okna (trojskla) mám i zatepleno a mám obavu, abych dobře větrala, proto jsem pořídila vlhkoměry. Ta přesnost 1% by byla na to dobrá, asi ho koupím a sešteluji ty ostatní:-) Dík:-)

Avatar uživatele
Zlatý

Lamalam

Návod od Mosoje funguje. Provedla jsem pokus. Do exsikátoru jsem umístila přesný zkalibrovaný vlhkoměr GFTH200 a analogový AV0212 spolu s petriho miskou s nasyceným roztokem čistého NaCl v destilované vodě. Exsikátor byl 12 hodin umístěn v přesném termostatu ST 2 Prem Top. Termostat byl nastaven na teplotu 20°C. Na konci pokusu ukazoval digitální přístroj 74,4% RH, analogový přístroj změřil 71% RH.

 

Zajímavé otázky v kategorii Bydlení a zahrada

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Bydlení a zahrada

Zlatý Drap 1104
Zlatý mosoj 924
Zlatý hanulka11 500
Zlatý gecco 468
Stříbrný cukrar 334
Zlatý Kepler 276
Zlatý Hlada 258
Zlatý marci1 254
Stříbrný elektrikář 247
Zlatý venkovan 238

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.