zzzlatokopka

Jak seřídit vlhkoměr? Jak poznám který ukazuje správně?

Koupila jsem si vlhkoměr vzduchu, mechanický konkrétně tento http://www.zbo­zi.cz/vyrobek/schne­ider-vlhkomer-a-teplomer-kulaty-plastovy-108-mm/ pak jsem si koupila i digitální tento http://www.zbo­zi.cz/vyrobek/ha­ma-th200/ ale každý ukazuje jinak rozdíl je cca 15 až 20%, tak jsem si koupila třetí, také mechanický v OBI, abych porovnala, který ukazuje správně, ale ten třetí ukazuje ještě o 10% více:-(((

Napadá vás jak zjístit, který ukazuje správně?

Všem předem děkuji za odpovědi.

Nejlepší odpověď
mosoj

Kontrolu vlhkoměru lze udělat velmi přesně a levně v domácích podmínkách.
Pro každý vlhkoměr pak bude existovat určitá korekce, ale hodnotu relativní vlhkosti naměří správně ( + ta korekce).

Postup vychází z velmi jednoduché skutečnosti a to že vlhkost nad nasyceným roztokem kuchyňské soli (chloridem sodným) je vždy a přesně 75 % při 20 stupních celsia.

Vezmi průhlednou PE krabičku dej do ní trochu vody a kuchyňskou sůl. Soli tolik aby se roztok nasytil a zbytek soli zůstal nerozpuštěn. Takovou tu řídkou břečku. Do krabičky polož dva dřevěné hranolky a na ně polož vlhkoměr tak aby se nenamočil a viděla jsi na stupnici. Krabici uzavři a několik hodin čekej a pozoruj vlhkoměr. Správně ukazující vlhkoměr by měl ukazovat při 20 oC právě těch 75 % rel. vlhkosti . Pokud neukazuje , poznamenej si rozdíl a ten vždy k naměřené hodnotě přičti nebo odečti.

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/proc-pri-testu-hydrometru-pri-pouziti-tzv-slane-metody-vznikne-v-sacku-prave-75-vlhkost

Další odpovědi
orwell

Vidím zde porušení metrologické zásady č.1 a hned dvakrát. Tuto zásadu vyjadřuje následující tvrzení, mnohokrát ověřené praxí: „Máte-li jedny hodinky, vždycky víte, kolik je hodin. Máte-li dvoje, nemůžete si být nikdy jisti.“ 🙂
Ale teď vážně. Porovnávat údaje měřicích přístrojů lze pouze za stejných podmínek a to srovnáním s přístrojem podstatně přesnějším. V tomto případě se jedná spíše o hračky. Jejich kalibrace na metrologickém pracovišti by vyšla asi na několikanásobek jejich pořizovací ceny. Pokud bych si něco takového pořizoval, tak asi hygrometr viz odkaz
http://original­growshop.cz/shop/pro­duct.php?id_pro­duct=220
Pokud bych chtěl už porovnávat tyto hračky s něčím, použil bych rovněž patrně tento, s udávanou chybou +/- 1%, nebo nějaký skutečně „profi“ výrobek. Pak se nabízí otázka, zda nebylo lepší investovat cca 600,– Kč do seriózního výrobku, než 3× za sebou do zmíněných hraček.

JájsemRaibek

Když ho vložíš do vody, měl by ukazovat 100% nebo ne?

Lamalam

Ano napadá. Navštiv Český metrologický institut.
Doplňuji:
orwell > ani za 600 nekoupíš žádný zázrak. Dělám v laborce, profesionální zkalibrovaný hygrometr stojí od 10000 Kč nahoru.

Zdroj: https://www.cmi.cz/

Lamalam

mosoj > chemie mě živí, ale o tomhle jsem nikdy neslyšela. Díky za tip, je to velmi zajímavé. V pondělí to v laboratoři vyzkouším.

orwell

To Lamalam: Souhlasím, on i ten zmiňovaný za 600,– nebude mít to slibované 1%, ale k účelu požadovanému zzzlatokopkou by mohl vyhovět. Pracoval jsem dlouhá léta v elektrotechnice a je mi známo, že ceny měřicích přístrojů se pohybují ve značném rozmezí a každé zvýšení přesnosti (byť jen o jednu třídu) se draze platí. Běžně jsem používal např. 3,5místný multimetr za cca 700,– Kč, ale měl jsem na stole i 6,5 místný stolní za 35 000,–. A to jsem ještě z levného kraje.

zzzlatokopka

Já si chtěla po domě měřit vlhkost, mám asi 10 místností, nepotřebuji to úplně přesně, ale mám nové okna (trojskla) mám i zatepleno a mám obavu, abych dobře větrala, proto jsem pořídila vlhkoměry. Ta přesnost 1% by byla na to dobrá, asi ho koupím a sešteluji ty ostatní:-) Dík:-)

Lamalam

Návod od Mosoje funguje. Provedla jsem pokus. Do exsikátoru jsem umístila přesný zkalibrovaný vlhkoměr GFTH200 a analogový AV0212 spolu s petriho miskou s nasyceným roztokem čistého NaCl v destilované vodě. Exsikátor byl 12 hodin umístěn v přesném termostatu ST 2 Prem Top. Termostat byl nastaven na teplotu 20°C. Na konci pokusu ukazoval digitální přístroj 74,4% RH, analogový přístroj změřil 71% RH.