M.a.j.k.e.e.

Jak seřadit hodnoty X a Y pro Spearmanův koeficient?

Ahoj, prosím o radu. Mám zadanou tabulku:

X Y
6 100
6 110
7 95
6 90
8 80
5 105

Prosím o radu, jak vzestupně seřadit veličinu X (jde mi o tu 6, která je zde 3×, s tím si právě nevím rady; zda to mám zprůměrovat, nebo jak to mám seřadit).
Děkuju!

Odpovědi
Emefej

Uf, tak tohle jsem neviděl už 40 let. Statistiku jsem vždycky nenáviděl, skripta bohužel už nemám. Takže jenom útržky vylovené z paměti: máš 6 korelačních dvojic. Musíš sestavit tabulku, ve které seřadíš pořadí hodnot pro každou korelační dvojici. U řady Y je to jednoduché, tam se žádná hodnota neopakuje. U řady X se hodnota 6 třikrát opakuje, takže nejprve přiřaď pořadí pro 5, 7 a 8. Zbydou ti tři šestky, kterým by teoreticky náleželo pořadí 2, 3 a 4. Půměr z těchto hodnot je 3. Takže dej trojku všem šestkám a je to.

Lamalam

Ano, u opakovaných hodnot se zadává do vyhodnovací tabulky průměrné pořadí. V tomto případě tedy 3.