Babunka

Jak sečíst..

Potřebuji radu. Když mám příklad x2 + 5× + 5/2 jak mám postupovat? Nevím, co dělat s tím zlomkem. Stačí mi postup.
Doplňuji:
Není to rovnice!! To co jsem napsala je celý příklad, ale nevím, jak k tomu mohu přičíst zlomek..

Nejlepší odpověď
mosoj

Pánové ti vnucují kvadratickou rovnici v anulovaném stavu. Věřím ti, že to rovnice není.

Takže to celé převeď na společného jmenovatele a proveď sečítání. Každé číslo je vlastně zlomek s tím že má ve jmenovateli 1 .

Můžeš si to přepsat jako
x2/1 + 5×/1 + 5/2
Po převedení na společného jmenovatele
ti vyjde :
2 + 10× + 5

Více se s tím nedá dělat, jedině dosadit za x.

Další odpovědi
chudst

Neni nahodou vas priklad: 1×2 + 5× + 5/2 = O ?
Pokud je, pak dosadite do vzorce. (To vase neni rovnice, to je jen nejaky vyraz.)

x(1)=[-b+odmocnina(b2−4ac)]/­(2*a)
x(2)=[-b-odmocnina(b2−4ac)]/­(2*a)

a=1
b=5
c=5/2

Pokud diskriminant (odmocnina) vyjde zaporny, rovnice nema v oboru realnych cisel reseni. Jinak bude mit 2 koreny – x(1) a x(2).

Vojtěch

Postup řešení pomocí diskriminantu

Zdroj: http://www.mat­web.cz/diskri­minant