Ji1rka

Jak se změní celková kapacita, když dva stejné kondenzátory jsou zapojeny paralelně a jeden z nich zdvojnásobím?

Jak se změní celková kapacita, když dva stejné kondenzátory jsou zapojeny paralelně a jeden z nich zvětším na dvojnásobek?
Předem děkuji za odpovědi

Nejlepší odpověď
Arne1

Při paralelním zapojení kondenzítorů je výsledná kapacita: C = C1 + C2 + C3 +C4 ......

Při seriovém je to součet převrácených hodnot:
1/C = 1/C1 + 1/C2 + 1/C3 …

Další odpovědi
Klaproth

Při paralelním zapojení se kapacity kondenzátorů sčítají, stejně jako při sériovém zapojení odporů.

orwell

Kondenzátor se zdvojnásobit nedá. Jestli máš na mysli kapacitu, tak je to stejné, jako když k těm dvěma se shodnou kapacitou připojíš paralelně ještě jeden s touž kapacitou. Pak máš zapojeny vedle sebe (paralelně) vlastně tři kondenzátory se stejnou kapacitou a výsledná kapacita je C = viz Arne1.

bflmpsvz2

Celková kapacita bude o polovinu větší než předtím, tedy větší 1,5 krát.