Kelt

Jak se zjišťuje stáří vykopávek a jak je to přesné?

Pamatuji se, že se to dělalo pomocí radioaktivního uhlíku C 14, ale to je omezeno jen na organické látky, a jen s určitou přesností. U nějaké stavby z kamene se tato metoda použít nedá, jak se to určuje a co se používá? Děkuji.

Nejlepší odpověď
Kepler

I mnohem starší materiály, včetně prastarých hornin, se dají datovat podle poločasu rozpadu radionuklidů, které tam jsou obsažené. V momentě, kdy se materiály přestanou tvořit a vyměňovat si hmotu s okolím (stejně jako v případě C14), zůstanou radionuklidy „zakonzervované“ a dál se už jenom rozpadají se známým poločasem rozpadu. No a u těch vykopávek se navíc porovnávají historická fakta, používané materiály a tak. Máme dobu kamennou, bronzovou, železnou, šílenou…

Další odpovědi
aliendrone

Existuje hodně metod. Kupříkladu u šutrů je častá termonluminiscenční metoda (z těch technických) či použití stratigrafie aj. :)
Moc nerozumím tomu, co píše Kepler, třeba takové žulové bloky v Cheopsově pyramidě by datoval JAK? Jako vyvřelina se žula zformovala klidně před stamiliony let a pak dlooooouho čekala, než jí někdo použije jako stavební matroš. ;) :)