agentpv

Jak se zeptám anglicky pána, zda ztratil mobil: „Have you lost your phone?“, nebo „Do you lost your phone?“?

Nejlepší odpověď
quentos

Tw!st nemá pravdu. Druhá varianta je gramaticky špatně, musela by začínat „DID YOU LOSE…“
Rovněž není pravda, že „Present perfect by se dal použít v případě, že by ses chtěl zeptat například jestli už někdy v životě…“ – present perfect se používá pro děj v minulosti, který má vliv na přítomnost, což je přesně tento případ. Někdy v minulosti (byť před chvílí) ztratil mobil a TEĎ HO NEMÁ (vliv na přítomnost). Takže první varianta je zde na místě. I tu druhou by pochopili, protože mají gramatiku na háku, ale v této situaci je správně ta první.

Ad phone, používá se. Buď celým dvouslovným „cell phone (americky)“/ „mobile phone (britsky)“ nebo jen phone, protože dnes si sotvakdo pod slovem „phone“ představí ten z našeho mládí.

Další odpovědi
Tw!st

Druhá varianta je v tomto případě správně. Present perfect by se dal použít v případě, že by ses chtěl zeptat například jestli už někdy v životě ztratil mobil a věta by zněla „Have you ever lost your phone?“

Kepler

Jen podotýkám, že pro mobil se nepoužívá slovo v hovorové mluvě phone, spíše cell.