anonym :D

Jak se zbavit zlozvyku?

Zdravím! Mám takový menší zlozvyk – neustále mám potřebu různě mrkat a hýbat obočím. Celkem rád bych se toho zbavil, protože pak schytávám celkem nepříjemné pohledy od lidí a to je i pro mě, sebevědomého člověka, hodně! Nevíte někdo, jak bych se toho mohl zbavit, ideálně bez odborné pomoci? Co napadlo mě je to, že bych si třeba na ruku nasadil nějakou gumičku a vždycky, kdybych měl nutkání opakovat zlozvyk, tak bych se s ní nějak cvrnknul, abych si zlozvyk spojil s nepříjemnými pocity a tím pádem ho neměl potřebu opakovat.

Nejlepší odpověď
Disraeli

Zjištění příčiny, sugesce, afirmace, mantra, vnitřní přesvědčování sebe, ať s tím přestanu (ať se to dostane do podvědomí), hypnóza, trans – a vnitřní komunikace sám s sebou (skrze vědomí… k nevědomí, podvědomí, nadvědomí). Trans je na zbavení se zlozvyků ideální (taky jeden z důvodů proč se to dělá). Do trnasu se dostane každý (vyhledáš na netu). Možná by stačila „účelová meditace“ vyčištění mysli a pak koncentrace jen na ten problém/zlozvyk – spíše tedy a jeho zbavení se, přesvědčení se o tom (čili taková vyšší autosugesce), myslet na toco CHCEŠ, čeho chceš dosáhnout.
Když v nějaké situaci začneš dělat ten zlozvyk, tak si to uvědom, vzpomeň si, že s tím chceš přestat a pokus se to ovládnout a zklidnit nebo vyloženě zastavit (cvik).
Možná jsou na to i nějaké fyzické cviky s očima/víčkama, obočím (ale nevím, jak to úplně funguje). Zkus si různé pózy před zrcadlem, trénuj poker face… :D cvik dělá mistra a i zlo/zvyky se osvjují postupně. Zkus si uvědomit ta místa a jejich ovládání, pohybu budou na tobě (tamten zvyk už máš v podvědomí a jde to samo, tudíž si musíš naučit něco jiného… jako například neragovat pohybem obočí a mrkáním).

Tohle je jedním z docela snadných způsobů, jak se celkem rychle dostat do transu (středního a možná i hlubokého): https://www.y­outube.com/wat­ch?v=y8cLhlSuW4w
Ale docela snadná je prostě i relaxace/me­ditace, když ležíš se zavřenýma očima (buď nemyslíš na nic nebo si pomáháš různými technikami, jako představovat jako třeba: že jdeš pomalu dolů po schodech do tmy, nebo jedeš výtahem dolů nebo nejlíp jedeš pomalu na hodně dlouhém eskalátoru směrem dolů – a až třeba dojedeš ten jeden eskalátor, tak můžeš přestoupit na delší a další, dokud se neocitneš v transu. Důležité je, aby sis to nejen představoval, ale prociťoval to). Jinak ta meditace/relaxace stáčí, dostaneš se do stavu mezi spánekm a bděním, zároveň často do spánkové paralýzy… ale nemusí to vyjít na poprvé. Jakmie už si v transu můžeš toho hodně… co, jak a podobně, to už si vyhledáš.

Další odpovědi
anonym

Moc jsem podle popisu neporozuměl tomu, jak se Váš zlozvyk projevuje, ale obecně je podobné rituály lehčí nahradit, než se jich zbavit. Vymyslete si jiný zlozvyk, který by Vás zabavil více.

paul1

Já nevím – no zdá se mi, že člověk s „plechovým“ ksichtem bývá dost nepříjemný. Takže já bych to nechal tak, jak to je a ať si zvyká okolí.