Kateřina Šil

Jak se zbavit strachu ze zubaře?

Dobrý den, chci se zeptat jak se zbavit strachu ze zubaře.
Dívala jsem se na různé stránky jak se ho zbavit ale nic nezabralo jako např…Tajné signály, Důvěra, Instruktáž co bude dělat, Antistresový míček atd. ale nic nezabralo.
Je mi 12 a když mi bylo 8 let tak jsme šli k zubaři s problém drolení stoličky a strašně to bolelo, od té doby se mi nahádní husí kůže, třepu se a tlačí mě břicho. Je mi prostě zle. Rodiče se mi za to smějí ale pro mě to sranda není.
Nejvíc se bojím toho, že paní sestřička je pryč a já nevím co dělá, protože když jsem byla s tím problémem tak mi lhala a stříkla mi uspávadlo.
Nevěřím jim a mám z nich fóbii, prosím pomožte mi. Jak se ho mám zbavit ?

Odpovědi
elkon

Když jsem byl poprvé jako kluk u zubaře, bylo to peklo. Někdy, tuším v r. 1960, neexistovaly rychloběžné vrtačky, ani znecitlivující injekce. Měl jsem z toho šok, že jsem pak šel k zubaři až v dospělosti. Stále to ještě nebyla žádná radost, ale bylo to nutné, tak jsem to vydržel. Nyní už to žádný problém není i když je to někdy nepříjemné. Technologie už je na takové úrovni, že vrtání, nebo trhání zubu při aplikaci injekce ani nebolí. Zubař je dnes povinen injekci píchnout. Takže trochu nepříjemná je jen ta aplikace injekce.

da ny

Nyní asi už jen zdravým rozumem.
Hysterické, nezvladatelné a z domova nepřipravené děti (špatně) k ošetření,
se někdy, v jejich zájmu musí „utlumit“. Zklidnit. Kdysi dostali třeba i pohlavek.
Když se jde na zubní až s problémem, je z toho průšvih. Zbytečný.
Ze strany rodičů je to téměř trestuhodné. Poděkuj rodičům ;D
S dětmi se chodí ke stomatologovi nejpozději od 2 let,
pravidelně 2× ročně na preventivní prohlídku. Naučí se otvírat ústa,
zvyknou si, že se jim „počítají“ a prohlíží zoubky. Pečetí se fisury, aby
se v nich netvořily kazíky. Děti se naučí správné ústní hygieně,
pokud se to nenaučili v rodině. Při pravidelných preventivních prohlídkách
se malé kazy snadno zaplombují. Nebolí to.
Vrtačka má pro někoho nepříjemný zvuk, bohužel, písničky zatím hrát neumí.
Zobrazovací techniky umí někdy odhalit i skryté kazy včas.
Změň přístup/myšlení. Strach má někdy zbytečně velké oči :)
I když ti vyšetření/ošetření není příjemné, uvědom si, že je pro tebe užitečné
a potřebné. Může předejít další nepříjemné a bolestivé zkušenosti.
Není to trest. Je to pro tvé dobro :)

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Fobiezubar

Chci se jen zeptat když ta fobie je ze zubaře a injekce zároveň to já sám už nevím kudy kam a žádné rady co jsem našel na netu nefungují a to už mě tam táhly kamarádi ale bohužel dokáže mě tady někdo prosím pomoct nebo aspoň poradit já jsem zazil v 80 letech takové doktory že není co závidět a teď se bojím a nevím si rady dik

da ny

To není fobie, ale Váš strach, spojený s nepříjemným zážitkem. ten jste si pravděpodobně vykoledoval sám. Nesprávnou či nedostatečnou péčí o chrup. Při pravidelných preventivních prohlídkách (kdysi 2× ročně se školou, nyní s rodiči).
K injekci se stavte jako k „pomocníkovi“, který pomůže od bolesti /nebo od větší bolesti). To v případě, že je potřeba zub devitalizovat (umrtvit) nebo extrahovat. Při současných zobrazovacích metodách stomatolog včas objeví kaz, který pouhým okem (dříve) neobjeví sebelepší lékař/sám pacient.
Stomatolog neubližuje. Zachraňuje, napravuje to, co napáchal sám pacient, příroda nebo předchozí ošetřující lékaři.