Googlenka

Jak se zbavit roupa bez léků?

Dobrý den, chytla jsem roupy. Ptám se, jak se mohu zbavit roupa diskrétně bez léků, aby se o tom okolí nedozvědělo? Co by se stalo, kdyby se to neléčilo?

Nejlepší odpověď
annas

1. Vermox. Získáte jej na předpis ve formě tablet pro dospělé a sirupu pro děti, dávkování najdete klasicky v příbalovém letáku.

https://www.to­mezajima.cz/pyr­vinium-pcs-1122-9866-0q-vermox+voln%C4%9B+pro­dejn%C3%BD.html

A ještě je tu jedna možnost – tentokrát babská rada – česnek.

2. "Nejjednodušší první pomocí je lék vermox, který vám předepíše lékař (nelze ho volně koupit, ani žádný jiný jemu podobný).

Přírodní prostředky, které můžete vyzkoušet

Česnek, kysané zelí, kyselé mléko,

„Pokud léčba přírodními prostředky nezabere ani po pěti dnech, neváhejte a navštivte se svými problémy lékaře. Onemocnění roupy totiž není tak banální, jak se může na první pohled zdát. Stále jde o infekci, které se tělo snaží bránit. Pokud se roupů nezbavíte, budete unavení a bez energie. Vleklé onemocnění se také může snadno proměnit v zánět střev.“

https://www.jak­tak.cz/jak-se-zbavit-roupu-prirodnimi-prostredky.html

Další odpovědi
marci1

Volně prodejné léky: VERMOX, Phyteneo Vermophyt… ap. (pro těhotné ne).
https://zdravi­.euro.cz/leky/rou­py-detske-u-dospelych-lecba-priznaky/

Kepler

Nemá smysl vyhýbat se lékům, které jsou volně dostupné a nejúčinnější, třeba Pyrvinium
Kromě dodržování hygienických zásad zmíněných v léčbě je známo několik lidových rad. Patří sem konzumace česneku či mrkve. Hodně lidí doporučuje také kyselé zelí, poupata pelyňku.
Rozhodně prospět může snížená spotřeba bílého rafinovaného cukru a naopak velká konzumace celozrnných obilnin, zelené listové zeleniny. Má pozitivní vliv jak na léčení parazitů, tak v prevenci před nimi.
K úlevě od úporného svrbění je doporučována teplá koupel s půl hrnkem stolní soli, nebo aplikace masti s oxidem zinku do okolí konečníku.
Masivní infekce roupem dětským může být komplikována záněty močového měchýře, pohlavních orgánů u dívek nebo apendicitidou (zánětem slepého střeva). Více zde: https://nemoci­.vitalion.cz/rou­py/

Frontinus

Lékem volby – pokud už je třeba roupy léčit – je jednorázové podání pyrvinia, jenže to t.č. není v ČR dostupné. Lékem volby je tedy mebendazol (Vermox), jednorázově jedna tableta (100 mg), případně druhá po dvou týdnech a třetí po čtyřech týdnech. Tento postup je v zásadě univerzální pro děti od dvou let, ale zejména u malých dětí není na místě léčení svépomocí a kontrola pediatrem je samozřejmostí pro každého soudného člověka.

K tomu ještě tři poznámky:

  1. Pokud jsou roupy skutečně problém, je vhodné vzhledem k jejich snadnému orofekálnímu přenosu přeléčit (tj. tři tablety v intervalu dva týdny) všechny členy domácnosti.
  2. Všechny „babské rady“ typu česnek, kysané zelí,… a od nich odvozené potravinové doplňky vydávající se na hraně legislativy za léky (např. zmíněný Phyteneo Vermophyt) mají jednu společnou vlastnost – nefungují. Roupy obvykle není třeba řešit, dokonce se zdá (důkazy jsou prozatím poměrně slabé, ale biologicky dávají smysl), že mírná přítomnost mnohobuněčných parazitů ve střevech nám spíše prospívá, takže důvěra v takové neinformované sebevědomé „rádce“ v tomto případě naštěstí neškodí zdraví.
  3. Je třeba mít jistotu, že jde o roupy. V případě jiných střevních parazitů (škrkavka, tasemnice,…) je sice mebendazol účinný, ale v jiném dávkování. Pokud nemáš jistotu, je vhodnější jít si ke svému praktickému lékaři. Dávkování „na tasemnici“ je sice účinné i na roupy (a škrkavky) a většina mebendazolu neopustí trávicí trubici, takže je to stále bezpečné (relativně, jako cokoliv jiného), ale je to zbytečný kanón na vrabce. Ostatně okolí nemusí vědět, proč jdeš k lékaři.

Ke druhé otázce. Sama kolonizace enterobiem nemusí dělat vůbec nic, výraznější komplikace zřejmě nejsou běžné ani při celoživotním nosičství. Pokud dojde k masivnímu pomnožení v apendixu, může to probíhat až pod obrazem apendicitidy (oxyuriáza apendixu) a může dojít k potřebně chirurgického zákroku (mimochodem, řádné studie na to nejsou, protože neléčené roupy jsou v rozvinutých zemích málo běžné). U dívek a žen může dojít k šíření do močových a pohlavních cest s nepříjemnými projevy zánětu močového měchýře nebo vulvovaginitidy (hlavní projevy jsou svědění a výtok).