Jak se zbavit neplatícího nájemníka?

Pronajímám byt za smluvní nájemné a nájemník mně už půl roku nezaplatil, i když tím porušuje nájemní smlouvu, kterou mohu při neplacení nájmu ukončit. Směje se mně, že ho z bytu nedostanu. Musím řešit přes soud nebo se jde zbavit neplatícího nájemníka nějak jednodušeji?

Odpovědi
kazisvět

Podej žalobu na vyklizení bytu. To je nejčistší řešení, ale pár měsíců potrvá. Nezapomeň k žalobě přidat i veškerou komunikaci s nájemníkem (např. upomínky a ideálně i uznání dluhu ze strany nájemníka).

Fridolinek

Obrátila bych se nejprve na právníka, ten to milému nájemníkovi milerád vysvětlí a pokud to nepomůže nechala bych vyměnit zámky a obrátila se na soud.

Drtilek

1. podejte trestní oznámení na policici 2.zavolejte exekuci na jeho majetek
3.udělejte obojí dohromady

PavelKucera

Dle Občanského zákoníku (OZ) je min. výpovědní lhůta 3 měsíce – z čehož vyplývá, že toto ustanovení ve Vaší smlouvě je neplatné. Dále, nelze jen tak dát výpověď. OZ vyjmenovává 9 důvodů, kdy lze dát výpověď – v pěti případech to lze udělat bez tzv. přivolení soudu, tedy výpověď nemusí jít přes soud. V případě neplacení, nájemce musí dlužit min. 3 měsíční nájmy, abyste jím mohla dát výpověď, která má min. lhůtu 3 měsíce. Ve výpovědi musí být sděleno důvod výpovědi, to že mají 60 dnů na odvolání a také to, že jím bude poskytnuto přístřeší (stačí domluva s ubytovnou, platí si to sami).

To že obě strany podepíšou nájemní smlouvu, kde je výpovědní lhůta třeba jeden měsíc či 7 dní anebo ihned po nezaplacení neznamená, že to je platné.

Jedná-li se o podnájemní smlouvu – budiž – tam máme podstatně větší volnost. Stanovíme-li zde 7 dní tak to platí.

Ven ho dostanete jen přes soud a nechat to vyhnít 6 měsíců bylo chybné. Běžte okamžitě za právníkem a necht to řeší souběžně po dvou osách – vystěhování a dále samotný dluh. Však až zjistí, že těch 6 měsíčních nájmu bude bráno jak 6 samostatných dluhů, na který se nabalí soudní, pravní a exekuční výlohy a bude dlužit bratru cca čtvrt mega během dalších 6 měsíců, tak ten smích mu přejde.

Příště si ten nájem pojistěte. Pojištění nájmu je konečně k mání na českém trhu (v UK existuje přes 20 let) a právě by Vám to hodně pomohlo v takové situaci. Nájemce se zpozdí o pár dnů (nikoliv měsíců) a pojišťovna už zasahuje.

elektrikář

Požádejte vybavení exekuce na dlužné nájemné částka roste tak astronomicky že to každý ryche vzdá.