Avatar uživatele
anonym

Jak se zbavit neplatícího nájemníka?

Pronajímám byt za smluvní nájemné a nájemník mně už půl roku nezaplatil, i když tím porušuje nájemní smlouvu, kterou mohu při neplacení nájmu ukončit. Směje se mně, že ho z bytu nedostanu. Musím řešit přes soud nebo se jde zbavit neplatícího nájemníka nějak jednodušeji?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 4481 dny Sledovat NahlásitOdpovědi
Avatar uživatele
kazisvět

Podej žalobu na vyklizení bytu. To je nejčistší řešení, ale pár měsíců potrvá. Nezapomeň k žalobě přidat i veškerou komunikaci s nájemníkem (např. upomínky a ideálně i uznání dluhu ze strany nájemníka).

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Fridolinek

Obrátila bych se nejprve na právníka, ten to milému nájemníkovi milerád vysvětlí a pokud to nepomůže nechala bych vyměnit zámky a obrátila se na soud.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Drtilek

1. podejte trestní oznámení na policici 2.zavolejte exekuci na jeho majetek
3.udělejte obojí dohromady

0 Nominace Nahlásit

Diskuze k otázce
Avatar uživatele
PavelKucera

Dle Občanského zákoníku (OZ) je min. výpovědní lhůta 3 měsíce - z čehož vyplývá, že toto ustanovení ve Vaší smlouvě je neplatné. Dále, nelze jen tak dát výpověď. OZ vyjmenovává 9 důvodů, kdy lze dát výpověď - v pěti případech to lze udělat bez tzv. přivolení soudu, tedy výpověď nemusí jít přes soud. V případě neplacení, nájemce musí dlužit min. 3 měsíční nájmy, abyste jím mohla dát výpověď, která má min. lhůtu 3 měsíce. Ve výpovědi musí být sděleno důvod výpovědi, to že mají 60 dnů na odvolání a také to, že jím bude poskytnuto přístřeší (stačí domluva s ubytovnou, platí si to sami).

To že obě strany podepíšou nájemní smlouvu, kde je výpovědní lhůta třeba jeden měsíc či 7 dní anebo ihned po nezaplacení neznamená, že to je platné.

Jedná-li se o podnájemní smlouvu - budiž - tam máme podstatně větší volnost. Stanovíme-li zde 7 dní tak to platí.

Ven ho dostanete jen přes soud a nechat to vyhnít 6 měsíců bylo chybné. Běžte okamžitě za právníkem a necht to řeší souběžně po dvou osách - vystěhování a dále samotný dluh. Však až zjistí, že těch 6 měsíčních nájmu bude bráno jak 6 samostatných dluhů, na který se nabalí soudní, pravní a exekuční výlohy a bude dlužit bratru cca čtvrt mega během dalších 6 měsíců, tak ten smích mu přejde.

Příště si ten nájem pojistěte. Pojištění nájmu je konečně k mání na českém trhu (v UK existuje přes 20 let) a právě by Vám to hodně pomohlo v takové situaci. Nájemce se zpozdí o pár dnů (nikoliv měsíců) a pojišťovna už zasahuje.

před 3531 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
elektrikář

Požádejte vybavení exekuce na dlužné nájemné částka roste tak astronomicky že to každý ryche vzdá.

před 4101 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Bydlení a zahrada