Elaela

Jak se zbavit „Disk je chráněn proti přepsání“ na USB disku?

Nevím co se stalo, ale najednou mi hlásí USB disk „Disk je chráněn proti přepsání“ kdykoli chci něco přidat, a ze stejnou hláškou jej nezde ani naformátovat.
Jak se toho zbavit, nechápu jak to vzniklo, umysl to nebyl? Windows 10.
Prosím polopatě a děkuji.

Nejlepší odpověď
cochee

Něco takového se mi stalo před více lety, takže už si nepamatuju, co s tím, ale zeptám se ještě na jednu možnost: nemá ten USB disk čirou náhodou opravdu fyzickou ochranu proti zápisu? Mívá tvar malinkého posuvného přepínače a bývá u toho napsáno např. LOCK. Pokud vlastníš paměťovou SD kartu standardní velikosti (ne mikro), tak se na ni podívej, ta má LOCK přepínač vždy. Takže, ano, není to obvyklé, ale některé USB disky mají také takový zámek.

Další odpovědi
Filip84

Jak už Ti napsal cochee, opravdu zkontroluj, jestli nemá disk nějakou fysickou ochranu, případně si najdi manuál na webu přímo k tomu konkrétnímu typu.

Pokud opravdu nemá, zkus vložit disk do jiného USB portu – na počítači vzadu, u notebooku je to ale jedno. Nebo, ideálně, do jiného notebooku.

Pokud ani tak nelze, musíš skrze příkazový řádek:

  1. Přihlásíš se k počítači, ale musíš mít oprávnění správce.
  2. USB disk připojíš do USB portu.
  3. Najdeš ve Windows aplikaci „Příkazový řádek“, třeba tak, že vlevo dole, do okna „Sem zadejte hledaný výraz“ napíšeš „Příkaz…“, najde Ti to.
  4. Uvidíš „Otevřít“, „Spustit jako správce“ atd., zvolíš „Spustit jako správce“, jinak to nepůjde.
  5. Zadáš příkaz „diskpart“ a potvrdíš enterem.
  6. Mělo by Ti to napsat DiskPart Version, mně to píše „Microsoft DiskPart version 10.0.19041.964“.

Pak zadáš příkaz „list volume“ a potvrdíš enterem.

VII. Vypíše Ti to všecky disky, Tvým úkolem je, podle velikosti, systému etc., najít ten USB disk.

VIII. Jednotlivé disky jsou označeny, jako „Volume X“, jestliže bude Tvůj disk, dejme tomu, „Volume 5“, zadáš příkaz „select volume 5“ a potvrdíš enterem.

IX. V tom případě by Ti měl systém vypsat „Volume 5 is the selected volume“.

X. Zadáš příkaz „attribute disk clear readonly“ a potvrdíš enterem.

Hotovo, můžeš zavřít aplikaci Příkazový řádek a USB disk by měl být fungovat normálně.