Kepler

Jak se zachovat, pokud jsem dostal vyděračský mail na své soukromé adrese?

Odesílatelem je Lisandro LeGal Isaac~LeMeur@qtm.dk Evidentně střílí do vzduchu, protože tam kecá o nahrávkách erotických videí z webové kamery a o facebooku. Nic z toho nepoužívám a webovou kameru ani nemám. Tvrdí, že zná všechny moje kontakty a že pokud do dvou dnů nezaplatím 13 500 Kč, všechno rozešle. Můžu se jenom smát, ale přece jenom, neměl bych to někde oznámit? Když tak komu? Jak ochránit svou e-mailovou adresu?

Nejlepší odpověď
marci1

Policie jen doporučuje email neotvírat, nic neplatit:
https://www.po­licie.cz/clanek/web-informacni-servis-zpravodajstvi-podvodne-jednani-na-internetu.aspx

Další odpovědi
Edison

PČR.

annas

Také jsem to dostala, gmail zprávu l zkařadil do Spamu. Hned jsem klikla a hodila do koše. Také kameru nepoužívám.

Pravidelně dědím dolary,, dostávám žádost o příspěvky atd.

Myslím si, že takovémuto šíření různých zpráv napomáhá to, že při přeposílání pps apod. mnozí nevymažou původní adresy. Mailové adresy se šíří jako lavina.

Jeden podobný mail jsem smazala, dotyčný mě urgoval,. že jsem mu neodpověděla.

Nejsem žádný odborníík, ale nedávno jsem zaslechla v TV rozhovor, že
adresát se těžko hledá, je to marné. .

Neotvírat a mazat …

Drap

Smazal jsem, jsou to naivní pokusy. Můžeš to nahlásit. Poslední dobou mají stovky takových hlášení. Viník se stejně nenajde a i kdyby, tak škoda nevznikla a pokun od důvěřivců něco získal, tak už je to dávno pryč.

anonym

Ignorovat jej, jakákoliv reakce bude jen indikátorem že se útočník má o danou adresu pokoušet další naplánovanou fází a dalšími výhružkami … pokud ale nikdo reagovat nebude, nestane se nic a je dost možné že spammer si daný email zařadí mezi hluché/opuštěné a budete mít alespoň od něj do budoucna pokoj – samozřejmě to budou zkoušet jiní.

Mc Merkurion

… přišlo mi to taky, ale ani bych o tom nevěděl, automaticky do spamu a tam smazáno, nic jinýho se neděje … urguje automaticky … do počítače se ti nedostal, to by totiž neplácal tykový blbosti, jako že mne monitoroval na porno stránkách a že má vše nahrané (a přitom v onu dobu nikdo počítač ani nezapnul), takže jen blázen tomu bude věřit a brát to vážně … do toho je spam, tam mi to spadne automaticky a ani se tím nezabývám, takže otázkou je, jakej používáš email, jestli ten je zabezpečenej …

iceT

Takových emailů mi přišlo asi šest, všechny v nedávné době, každý odesilatel byl jiný, ale obsah v podstatě stejný. Všechno mažu.

Kepler

marci: jo, to je on. Jako přes kopírák, jen adresa odesílatele je jiná.

anonym

Hlásit na PČR to také nemá smysl, protože neexistuje žádný způsob jak dotyčného vystopovat. Platbu chce v bitcoinech což prakticky znamená, že nelze identifikovat příjemce, a emaily určitě rozeslal přes pronajatou VPN, takže není jak ho najít.

anonym

jak ochránit emailovou adresu, používat OS který není permanentním terčem každodenních útoků. To je velmi elegantní a nesmírně účinné řešení, nechápu proč tak málo lidí jej občas zmíní … pokud máte na počítači něco jiného než windows můžete spát rozhodně klidněji a z těchto rádo by útoků už budete mít jen legraci protože na vás nebudou mít sebemenší efekt.

Dochy

Promiň ale o čem to teď plácáš? Emailová adresa nemá nic společného s OS který kdo používá. 90% lidí má navíc nějaký freemail (gmail, seznam,…) takže provázanost se systémem na PC je v jejich případě ještě o něco menší než ta klasická malá 😉

anonym

email schránku samotnou samozřejmě zajistěte silným heslem nebo dvoufázovým ověřením přes mobilní telefon. To je základ. Generátor silných hesel najdete zde https://passwor­dsgenerator.net pokud se vám nechce jen tak náhodně bušit do klávesnice

anonym

potíž je, že dokud používáte windows tak vám silné heslo samo o sobě příliš nemusí pomoci, útočník který pronikne do tohoto systému pak může snadno heslo získat třeba z nastavení email klienta nebo jej odposlechnout z klávesnice, windows se opravdu těžko zabezpečují. O bězpečnosti se na této platformě ani moc hovořit nedá, existuje jen placebo efekt ve formě antivirového programu, ale bohužel jen placebo efekt, novému útoku který ještě není známý žádný antivir zabránit neumí 🙂