VeRe1983

Jak se vyznat v typech baterií?

Pro foťák je určena baterile LR6 L40. Co je LR6 vím, je to alkalický článek velikosti AA. Ovšem co je to L40, víte někdo? Nemáte link na nějakou tabulku, kde jsou ty typy jasně roztříděny? Nic krom druhů typu LR, R, FR (tedy první údaj) jsem nenašel. Díky.

Edit: Mám tomu rozumět tak, že je to v podstatě duplicitní značení téhož dle jiných norem? Co vím, tak LR je značení dle International Electrotechnical Commission. Podle čeho mám to L40 hledat? Výsledky Googlu mám totiž zaplevelené modelovým označením telefonu od LG a laptopem od Toshiby.

Nejlepší odpověď
mosoj

Jsou to baterie AA značené podle jiné normy.
Dobré jsou lithiové FR 6 ale jsou drahé. Pokud je nevystavuješ velkému mrazu stačí alkalické, nicméně do foťáku jsou daleko nejlepší nabíjecí AA typu ENELOPE a pod.
http://forum.di­giarena.e15.cz/vi­ewtopic.php?f=217&t­=1207862

mosoj

Není se v tom třeba šťourat. Nic jiného asi nevymyslíš. Zde je alternativní značení AA článků lithiových. Také je zde nějaké L 91. Podobné to je s tím L40 u alkalických článků
http://www.ener­gizershop.cz/ba­terie-energizer-ultimate-lithium-fr6-aa-4-
ks/d-70326/

Mimochodem uvedené lithiové články jsou to nejlepší co můžeš do foťáku na AA články dát. Mají až 8 x větší kapacitu než alkalické,

mosoj

Nižší napětí u nabíjecích AA foťáku nevadí.

cochee

U mého staršího třeba vadí, vyhodnocuje napětí článků a při nějakých 2,5V (2×AA) už je prohlašuje za vybité, takže na NiMH toho moc nevyfotím a to používám eneloopky.

mosoj

Každý foťák vyhodnocuje napětí článků. Většina foťáku na AA vyhodnocuje „konec“ pod 1,2 V, což bohatě na nabíjecí aku stačí. Oni totiž to napětí 1,2 V drží po celou dobu vybíjení a napětí klesne velmi rychle na konci vybíjení.
Toto primární ( nenabíjecí) články nedělají.

VeRe1983

Co jsem odtušil dle toho značení, já bych měl toho Nikona krmit články Zn/MnO2, nějak nevím zda je rozdíl mezi tímto a NiMH. Poslední dobou totiž ve všem používám Li-Ion.

cochee

Zn/MnO₂ jsou klasické primární = nenabíjecí články, NiMH jsou aku. Rozdíl je ve jmenovitém napětí, primárky mají 1,5V, aku 1,2V, ovšem čerstvé resp. čerstvě nabité o něco více. Při stejném poklesu napětí vybíjením (ovšem asi stejný není) se tak aku dostane dříve na nižší napětí, což pokud přístroj hlídá, tak je to neštěstí. LiIon jsou asi ok, ale jelikož je jmenovité napětí 3,7V, musí nahrazovat dva články 1,5/1,2V zapojené do série, což ale ve většině případů tak je, málokterý spotřebič je na jeden nebo naopak na tři články.

mosoj

Lithiové AA články mají výchozí napětí1,8 V, nikoliv 3,6 či 3,7 V

cochee

Jo aha, mluví se o primárních článcích, tak to jo, omluva.

VeRe1983

To napětí bych musel asi najít v manuálu, uvidím až mi ten foťák přijde, snad v pondělí. Co jsem četl, tak baterky pro foťák se mají pokud možno pomalu vybíjet, nevím čím je ovlivněné, že drží pořád stejnou kapacitu. Každopádně napětí asi mají tužkovky 1.5V anebo se pletu?

Hlada

Věta o tom, co jsi četl, je poněkud nesrozumitelná. Pokus se jí formulovat jinak.
Dívej se na to prakticky. Kupovat baterie do foťáku je volovina. Foťák, který nefunguje při 1V/článek, je k nepotřebě. Je to údaj, se kterým se výrobce v manuálu nejspíš nebude chlubit. Vyzkoušej a případně vrať. Akumulátory mají napětí 1,2V.