Avatar uživatele
Zlatý

Jak se vytvářejí pracovní normy?

To jako přijde normovač k soustruhu, upne polotovar a točí a točí dokud není výrobek zhotoven, čas zapíše do notýsku a podle něj má soustružník plnit normu ?!

Odpovědi:

Avatar uživatele
Stříbrný

Tak jednoduché to zase není. Musí se pracovat i s dalšími předvídatelnými i nepředvídatelnými veličinami (technologické i osobní přestávky, logistika atd.).


Avatar uživatele

No - tak nějak podobně...
;-)
Obvykle je takové normování založeno na statistice - za jak dlouho ´několik´ soustružníků utočí ´několik´ výrobků, pak se to ´vydělí´. A přidá se nějaký čas na případné přehození/přebroušení nožů.
___
Dneska už ale spíše taková statistika (anormování) spočívá ve spočítání času, který na obrobení výrobku potřebuje CNC.


Avatar uživatele

Pracoval jsem x desítek let na normy, takže to vím.
Normovač přijde k soustružníkovi, řekne mu, že jde měřit ten a ten kus a pak zmáčkne stopky.Stopuje třeba 1 hodinu (někdy i déle) a zaznamenává čas, kdy se vyrábí ten kus a pak zaznamenává všechny ztrátové časy (broušení nože, seřizování stroje, dělník musí ten kus změřit jestli je dobrý, čili měření výrobku atd).Zkrátka všechny časy, které dělník ještě dělá MIMO ten výrobek.
V kanceláři časy vyhodnotí, k času, který dělník spotřeboval na udělání výrobku, připočte 10% (to jsou ty ztrátový časy kolem) a norma je hotová.
Jenže už nezapočítává, že musíš jít třeba 2x za směnu na záchod atd.
Za komunistů byly normy za jeden kus (takže jsem měl třeba podle pracnosti kusu od 50ti haléřů až po 1 Kč za kus), čili kolik kusů, tolik korun.V dnešní době jsou normy na minuty, čili na jeden kus máš od jedné minuty třeba až po 5 minut a máš stálé koruny na hodinu, ale za nesplnění kusů za směnu se strhávají prémie, které jsou pohyblivé.
Doplňuji:
pro Emefej
Všechno záleží na normovači.Některý Ti osobní přestávky nezapočítá, některý ano.A na logistiku kašle každý.A na nepředvídatelné veličiny také každý kašle.
Co jsme se kolikrát nahádali, že kvůli špatnému výkresu (technologickému postupu) jsme nestihli normu, je to nezajímá, protože berou jako že je to dobré.
To akorát mistr pak může dopsat, nějaké prémie kvůli zameškanému času, popř. zdůvodnit, proč pracovník normu nesplnil a na konec měsíce to sečte a pak sám připíše nějakou tu korunu navíc (ale pokud si s mistrem na kordy, tak NEMÁŠ ani na tohle nárok, protože mistr si zase zdůvodní, proč Ti ty peníze nenapsal (časté kouření, špatná kvalita práce, pozdní nebo zase dřívější příchody na pracoviště atd.)

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele

anonym

pro mowla
Nezažil jsem NIKDY, že by normovač zprůměroval několik soustružníků (horšího a lepšího) a takto dělal normy.Vždycky normoval toho lepšího a podle něj se dělali normy (a nikoho nezajímalo, že někdo horší si nevydělá, a v dnešní době je to o to horší, že za nesplnění norem VYHAZUJÍ po dvou měsících z práce.První měsíc Ti přijdou říci, že jsi nesplnil a pokud se to bude opakovat, tak další měsíc končíš.A další měsíc už nic neříkají, zrovna přinesou výpověď pro opakované nesplnění pracovních úkolů).
A Ty CNC stroje mají akorát VELKÉ firmy, ještě v r. 2010 jsem pracoval ve firmě kde byly soustruhy z let 1960 -70 (poukud znáš soustruhy R5, takz.revorverové).

 

Zajímavé otázky v kategorii Vzdělání a práce

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Vzdělání a práce

Zlatý annas 2595
Zlatý Drap 1747
Zlatý quentos 1268
Zlatý ivzez 750
Zlatý mosoj 660
Zlatý gecco 618
Zlatý led 582
Zlatý hanulka11 566
Zlatý marci1 539
Zlatý Michal Kole 475

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.