Zibner

Jak se vyslovuje slovo „autopoietický“?

Myslím tím, jestli „autopoIetický“ nebo „autopoJetický“.
Doplňuji:
Omlouvám se, vypadá to hloupě – Ale je tam velké i ne malé l

Nejlepší odpověď
M.

Autopo[j]etický.

Další odpovědi
quentos

Ke vkládání „L“ rozhodně není důvod.
Doplňuji:
aha, no to jsem blbej já, to mi nedošlo. Ve výslovnosti se objeví [j] – už jen proto, že [i] vyslovit mezi dvěma samohláskami je prakticky nemožné.

cochee

Každý si to vysloví, jak se mu jazyk zlomí, protože jde o slovo latinského původu, asi by se správně mělo vyslovovat [-i-] a také proto, že poi- je předpona a až -etic- kořen slova, není kořen celý tvar -poietic-. Akorát by mě zajímalo, odkud to slovo máš, protože předpona „auto-“ zde nedává smysl.
Doplňuji:
Aha tak beru zpět, autopoietismus jsem našel, to už je vysoká filosofie 🙂