oselik

Jak se vyrobí elektřina???A jak to funguje?

Ahoj mě by zajímalo jak se vyrábí elektřína?A jaké přístroje jsou na to potřeba?

Nejlepší odpověď
Chico

Elektřina vzniká přímou přeměnou jiné energie na elektrickou, podle toho se dá rozdělit na několik druhů: Chemická(galvanické články), světelná (fotovoltaické články), mechanická (elektromagnetickou indukcí v generátoru např: alternátor nebo dinamo). stejnosměrný proud ze střídavého se přeměňuje usměrňovačem. Nejčastěji se vyrábí mechanicky v jednom z typu elektráren (vodní,tepelná,ja­derná,větrná,a i jiné)
Více o alternátoru ve zdroji.

Zdroj: cs.wikipedia.or­g/wiki/Alterná­tor

Další odpovědi
fortin

Elektřina je všudypřítomná. Například baterie nevyrábí elektřinu, jen urychluje pohyb elektronů.
Vyrobit ji můžeš pohybem vinutí dobře vodivého drátu v magnetickém poli.

Tahle otázka mě naznačila, že spoustu věcí jsem zapomněl. Ptej se a uč se!

Zdroj: http://www.you­tube.com/watch?v=k7Sz8oT­8ou0&feature=re­lated

elektrikář

Dynama a generátory jsou mněniče magnetické síly na elektrickou. Pohybem cívky v magnetickém poli v ní vzniká proud.