mosoj

Jak se vyrábí zlato ze rtuti ?

Doplňuji:
Tak jak píše Kelt. Problém je v tom že cena trasmutovaného zlata je mnohotisíckrát nížší než cena technologického procesu ( zatím).
Ale není to nic nemožného !!!

Nejlepší odpověď
Lamalam

Každý slušný alchymista to dovede pomocí kamene mudrců.

Další odpovědi
Kelt

Rtuť Hg má protonové číslo 80, zlato Au má protonové číslo 79. Pokud se Vám podaří ze rtuti odstranit vhodnou radioaktivní reakcí
Na http://en.wiki­pedia.org/wiki/I­sotopes_of_mer­cury
jsou uvedeny všechny izotopy Hg od 171 – 210 a jejich reakce. Téměř 30 těchto izotopů se mění na zlato.

Děda Louda

Blbě.

beri49

Jamalalicha? Jamalalicha. Jamalalicha, i paprťála, chánua, chánua, e chánua, e chánu, džalala, džalala-a, a paprťála. … patláma, patláma, patláma a žbrluch! – Chm!
Jó pardón, já to poplet se slivovicí, ale ta je taky dobrá!

rigormortis

Získává se pomocí rtuti,

Rozptýlené zlato v bahně nebo zemině se smíchalo se rtutí a to se spojilo na amalgám a ten se při vyšších teplotách zase rozdělil.
Problém je při toxikaci půdy.

štamgast

Dá se to ale je to velký nepoměr cena zlataXcena výroby. Navíc to zlato vydrží jen chvíli než se rozpadne.

HonzikPernik

Lamalam souhlasím

anonym

Speciální případ představuje rozpouštění zlata v elementární rtuti. Již středověcí alchymisté věděli, že při kontaktu zlata se rtutí velmi snadno vzniká zvláštní roztok zlata ve rtuti, amalgám. Amalgám přitom zůstává kapalný i při poměrně vysokých obsazích zlata. Zahřátím amalgámu na teplotu nad 300 °C se rtuť prostě odpaří a zbude ryzí zlato.

zjentek

tak, že náklady na výrobu jsou vyšší než cena zlata na trhu
Doplňuji:
proto tu rtuť v indii čistí bylinkama ..je to levnější a spolehlivě to pracuje, i když jsou to procesy na několik generací

elektrikář

Ani moderní chemie si tento problém nevyřešila.Jde pouze z roztoku rtuti a zlata po odpaření rtuti získat čisté zlato.Tento postup se používal v době zlaté horečky na vymývání zlata ze zlatonosného písku.