Kepler

Jak se vyrábí umělý dým pro jeviště?

Asi by to mělo být zdravotně nezávadné. Já jen vím, že krásné dýmá suchý led hozený do vody, ale to asi nebude ono. Že by něco jako „atomizér“ v elektronických cigaretách?

Nejlepší odpověď
mosoj

  1. Dýmovnice. Používá se chlorid amonný, naftalen + hořlavá směs, která vyvíjí teplo. Leptá sliznice. Kdysi jsem byl na kurzu s pyrotechnikama z televize. Líčili, jak jim po produkcích teče krev z nosu !!! Princip spočívá v dýmotvorných chemických reakcích uvedených látek . Jedná se o endotermické reakce. Proto to musí hořet.
  2. Tolik opěvované výrobníky mlhy pracují na fyzikální bázi (expanze a kondenzace). Podle druhu požadovaného kouře je také složení kapaliny, která se do toho lije. Vždy je to ale směs vody a glycerinu. Glycerin se sice v malém množství používá jako nosič léků, ale ve větším množství je také jedovatý. Takže doporučuji všem těm co chodí na diskotéky aby si toto přečetli, zejména ti co si myslí že žijí zdravě. Chladicí kapalinu do motorů také nikdo nepije.

Další odpovědi
led

Časy,keď sa z mokrého dreva vyrábal dym už dávno minuli.
Veľmi zjednodušene: ano, môže to byť taký atomizér vo väčšom vydaní.

Klasický, často používaný v potravinárstve, „Suchý ľad“ sa používa pre tzv.ťažký plazivý dym, to ako vidíte zhora stekajúci dym po schodoch, niekedy sa preplazí aj medzi divákov a potom odtiaľ zaznivajú rôzne pazvuky.. Môže sa používať buď voľným šírením z určeného bodu, miesta v dekorácií, rekvizite a podobne, alebo pod tlakom (ventilátor, hadica) vháňať na určené miesto javiska
Vo výrobníku pre ľahký vznášavý dym sa používajú rôzne zdravotne nezávadné olejovité kvapaliny (pre mňa neznámym zložením) rôznymi vôňami, alebo pachmi, ktoré sa po zahriatí na požadovanú teplotu vháňajú pomocou ventilátora do priestoru javiska, kde sa hustota zadymenia a doba vznášania závisí podľa cirkulácie vzduch nad javiskom
Detaily možno nájsť v divadelnej literatúre, katalógoch prípadne raz za 4 roky sa v Prahe poriada PQ – tj Pražské Quadrienále tj výstava scénografie, technika a architektúra v divadlách celého sveta.

Poznámka:
Dymovnice možno použiť len v otvorenom a inak (riadený kolobeh vzduchu) zabezpečenom priestore. V uzavretých priestoroch, javisko a priestory pre divákov z požiarnych a zdravotnobezpeč­nostných dôvodov je používanie dymovníc zakázané.
V prípade použitia otvoreného ohňa a pyrotechnických efektov pracovníkom s odbornou kvalifikáciou pre tieto úkony, musí byť prítomná hasičská asistenčná služba (to sí uniformovaní, ktorých vidíte na kultúrnych podujatiach)

dr.luha

Používal se chlorid amonný (sublimace). V potravinářství má značku E 510. Ale možná se už dnes přešlo něco jiného.

Drap

Dělá se samozřejmě chemickou cestou. Nevím co se používá, ale lze ho běžně zakoupit. Třeba zde:
https://pyrotechni­ka.heureka.cz/fil­movy-kour-umely-dym-1-kg/

Ušel ventil

Dým – mlhu nebo kouř dělají výrobníky ,
http://www.vy­robniky.cz/

luckykubrt

To bude nejspíše unikající pára z potrubí s horkou vodou. :D

led

Neudávala som presné parametry dymových kapalin používaných na javisku, pretože by som musela „reklamne“ uviesť predajcu. Ale vzhľadom na mýlne informácie aspoň jednu, čím odpovedám aj na mosojové „Jinak se silně ohrazuji proti tvému " zdravotně nezávadných“." viz text z popisu: „Profesionální náplň do výrobníků umělé mlhy. ATESTOVÁNO – zdraví neškodná.“ https://www.hdt­.cz/naplnp-profi-5l/d-196036/
Opakujem
pre otvorený oheň, pyrotechnické efekty, aj cigarety na javisku v kultúrnych zariadeniach a v uzavretých priestoroch platia osobité protipožiarné predpisy.

led

Mosoj, dymovnice možno použiť len v otvorenom a inak (riadený kolobeh vzduchu) zabezpečenom priestore. V uzavretých priestoroch, javisko a priestory pre divákov z požiarnych a zdravotnobezpeč­nostných dôvodov je používanie dymovníc zakázané.

mosoj

Zakázané? a jakým zákonem? Rozumný držitel průkazu, odpalovače ohňostrojů dýmovnici uvnitř sálu nepoužije. Nicméně je řada pyrotechnických výrobků určených pro použití v interiéru. Kvalitních i nekvalitních.

mosoj

Jinak se silně ohrazuji proti tvému " zdravotně nezávadných".

led

Otvorte si požiarné predpisy pre divadlá a kultúrne zariadenia

Kepler

Ventil: že je to z nějakých výrobníků je celkem jasné, nicméně princip není prozrazen. Ale že je zdrojem nějaká kapalina je důležitý poznatek, asi to bude fyzikální záležitost, ne chemická, stejně jako u těch „elektronických“ cigaret, tam se taky používají kapalné náplně.

mosoj

U těch výrobníku se vlastně nejedná o kouř ale o páru.

Kepler

Může být. ad1) nepoužitelné v sálech, jak jsem komentoval už u Drapa. Nejde o endotermickou, ale exotermickou reakci hoření. Ad2) Glycerin je správná stopa, teď mám dojem že to uváděli i výrobci těch el. cigaret. Glycerin není toxický a do nemrznoucích směsí pro auta se používá ethylenglykol. Ten toxický je.

Kepler

Drap: to asi nebude ono, je to pyrotechnická slož, která hoří (něco jako vojenská dýmovnice), tím pádem zplodiny asi moc zdravé nebudou. To co myslím se používá i v uzavřených sálech.