mosoj

Jak se vyrábí kyselina citronová monohydrát a kyselina citronová bezvodá?

Doplňte mé znalosti chemické technologie.

Nejlepší odpověď
annas

Kyselina citronová je při pokojové teplotě bílá, krystalická látka. Vyskytuje se buď jako bezvodá nebo jako monohydrát. Bezvodá krystalizuje z horké vody, zatímco její monohydrát krystalizuje za studena. Monohydrát může být převeden na bezvodou kyselinu při 74°C. Kyselina citronová je velmi dobře rozpustná ve vodě (133 g/100 ml při 20°C) a také se dobře rozpouští v ethanolu. Z chemického hlediska má kyselina citronová vlastnosti jako ostatní karboxylové kyseliny. Při zahřátí nad 175°C se rozkládá (dekarboxyluje).
V roce 1893 objevil C. Wehmer, že některé druhy plísně Penicillium dokážou produkovat kyselinu citronovou z cukru. Nicméně tento mikrobiální způsob výroby kyseliny nebyl průmyslově důležitý až do první světové války, která přerušila italský export citrusů. James Currie v roce 1917 objevil, že plíseň rodu Aspergillus niger může účinně vyrábět kyselinu citronovou. O dva roky později firma Pfizer započala průmyslovou výrobu kyseliny citronové na tomto principu.
Výroba
V dnešní době převažuje průmyslová výroba pomocí kultury Aspergillus niger. Při této výrobě je kultura krmena sacharózou, aby produkovala kyselinu. Poté je kultura zflitrována a kyselina je z výsledného roztoku vysrážena pomocí hydroxidu vápenatého. Ze vzniklé vápenaté soli kyseliny citronové se samotná kyselina získá pomocí kyseliny sírové.

Zdroj: http://209.85­.135.132/sear­ch?q=cache:eDc-jNcYIcEJ:www.jtres­nak.com/printar­t.php%3Fid%3D­19+Jak+se+vyr%C3%A1b%C3%­AD+kyselina+ci­tronov%C3%A1+mo­nohydr%C3%A1t+a+­kyselina+citro­nov%C3%A1+bez­vod%C3%A1%3F&cd=4&hl=cs&­ct=clnk&gl=cz

Další odpovědi
panenka

Kyselina citronová je při pokojové teplotě bílá, krystalická látka. Vyskytuje se buď jako bezvodá nebo jako monohydrát. Bezvodá krystalizuje z horké vody, zatímco její monohydrát krystalizuje za studena. Monohydrát může být převeden na bezvodou kyselinu při 74 °C. Kyselina citronová je velmi dobře rozpustná ve vodě (133 g/100 ml při 20 °C) a také se dobře rozpouští v ethanolu. Z chemického hlediska má kyselina citronová vlastnosti jako ostatní karboxylové kyseliny. Při zahřátí nad 175 °C se rozkládá (dekarboxyluje).

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Ky­selina_citronov%C3%A1