Jak se vypočítá mateřská a rodičovský příspěvek?

Jsem vedena na ÚP již rok a pul ,hned po mateřské dovolené a chystám se mít druhé dítě.Jakým zpúsobem se mi bude počítat mateřská a rodičovský příspěvěk,když momentálně nepobírám nic. Manželúv příjem činí v průměru 20000kč/mesíc

Odpovědi
standa

Ten výpočet je pro laika docela složitý.
Důležitý je jaký jste měla poslední příjem od zaměstnavatele. Pokud jste byla OSVČ, tak se to posuzuje jinak.

Pokud jste od posledního zaměstnání před 1.dítětem až do této doby nebyla zaměstnaná a byla jste ´jen´ na mateřské a pak evidovaná na ÚP, tak bude nejlepší, když sdělíte jakou jste měla PPM (peněžitou pomoc v mateřství) při 1.dítěti. Od toho by šel odvodit DVZ (denní vyměřovací základ), který by se použil pro výpočet PPM v r. 2010.
Více informací naleznete ve zdroji.

Co se týká rodičovského příspěvku, tak zde platítato pravidla:

Výše rodičovského příspěvku je členěna do třech výší podle doby jeho pobírání.

  • 11 400 Kč měsíčně (do 2 let věku dítěte)
  • 7 600 Kč měsíčně (do 3 let věku)
  • 3 800 Kč měsíčně (do 4 let věku)

Při poskytování této dávky není testován příjem rodiny.

Více informací naleznete zde:
http://www.fi­nance.cz/soci­alni-podpora/infor­mace/prehled-davek/rodicovsky-prispevek/

Zdroj: http://www.ba­byonline.cz/te­hotenstvi/mater­ska-dovolena.html#ma­terska7